Wolfgang Amadeus Mozart: The Beginning & The End
Il Pomo d’Oro, Maxim Emelyanychev – piano, direction
Aparté Music, Little Tribeca 2023, LC 83780, TT: 68’00”

Emelyanichev is like Hitchcock – the album starts with an earthquake and then the tension just keeps building.

Oto pierwsza odsłona serii poświęconej symfoniom Wolfganga Amadeusza Mozarta. Maksym Emeljaniczew, szef Il Pomo d’Oro, zaplanował ją na sześć płyt. Pierwsza nosi tytuł The Beginning and the End i jak łatwo zgadnąć, zawiera pierwszą i ostatnią symfonię.

Emeljaniczew jest jak Hitchcock – album rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. „Trzęsieniem ziemi” jest oczywiście wykonanie Pierwszej symfonii. Emeljaniczew dyryguje nią tak wartko, zdecydowanie i z takim przekonaniem, że ten kto nie zna historii tego utworu, nie domyśliłby się, że jest dziełem ośmioletniego dziecka.

Po niej słyszymy 23. Koncert fortepianowy, grany przez samego dyrygenta. Interpretacja jest mieszanką poetyckiej zadumy w części środkowej oraz słońca, figlarności i zdecydowanej motoryki w skrajnych ogniwach.

Motoryczność cechuje tez zamykającą album Symfonię Jowiszową. O tym, że Emeljaniczew nie chce pozbawić przynależnego jej ciężaru znaczeniowego, świadczy monumentalnie poprowadzone Andante. Jeśli dodać do tego niezwykle taneczny Menuet i rozkołysane Allegro, to obcujemy z jedna z najbardziej wyrazistych interpretacji.

Dodatkowym atutem nagrania jest przejrzyste, finezyjne i zarazem pełne brzmienie Il Pomo d’Oro. Wspaniały album, który daje atawistyczną wręcz przyjemność słuchania.

Robert Majewski © 2023