What’s Trending
Leo Sidran

UML Records, 2021, TT: 49’10”

Lubię początek wiosny (choć aura z oknem wskazuje ostatnio zupełnie inną porę roku), kiedy rozwiązuje się worek z premierowymi wydawnictwami artystów, których bardzo lubię. Podobnie jest zresztą z filmowymi premierami w kinach – początek roku, to jeszcze poświąteczne sprzątanie, komedie romantyczne, kolejne odsłony historii o dobrych i złych mikołajach, czy całe mnóstwo filmów animowanych, które czasami są za poważne dla dzieci i zbyt infantylne dla dorosłych, ale do rzeczy….

Dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z twórczością Leo Sidrana przypominam, że to amerykański wokalista, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista (gra na gitarze, perkusji, instrumentach klawiszowych) laureat Oskara za współprodukcję piosenki Al Otro Lado Del Rio ze ścieżki dźwiękowej do filmu Dzienniki motocyklowe.

What’s Trending, to ósma solowa płyta Sindrana i jest inna niż jego poprzednie wydawnictwo The Art Of Conversation (2021), na którym muzyka była naznaczona pandemicznymi przemyśleniami o życiu, pełna intymności, subtelności i przez media nazywana „hymnem dla empatii”.

Nowa płyta Leo Sidrana, to pochwała radości życia i ma być dowodem na to, że muzyka może uczynić znośnym nasze, ciągle niełatwe życie.

Leo Sidran wielokrotnie deklarował, jak ważna jest dla niego rodzina i dał temu również wyraz na płycie What’s Trending. Już w pierwszym utworze na płycie (What’s Tredning ) możemy usłyszeć partię wokalną wykonywaną przez jego 11-letnią córkę, Solem. Jej głos brzmi naprawdę dojrzale, ale nie można się temu dziwić – swego czasu cztery utwory 15-letniego wówczas Leo znalazły się na płycie Steve Miller Band, niedaleko więc pada jabłko…. Żeby było mało tej rodzinnej kolaboracji, to wspomnieć należy, że w nagraniu płyty wziął udział również ojciec Leo, Ben Sidran, znany muzyk jazzowy.

Na swojej nowej płycie Leo Sidrana oddaje hołd twórczości swoich ukochanych artystów i tekst piosenki 1982 konstruuje z tytułów utworów Huey Lewisa, Michaela McDonalda, Toto, The Police, Hall and Oatesa, Stevie Wondera i Steve Miller Band, które właśnie zostały wydane w 1982 roku.

Cała płyta brzmi bardzo optymistycznie, wręcz radośnie, nie tracąc nic ze swojej subtelności aranżacyjnej, chwilami jest leniwa i niespieszna.

Pisząc ten słowa, słucham piosenki It’s Alright, spoglądam przez okno i myślę sobie, że może jeszcze nie wszystko stracone…

Najnowszą płytę Leo Sidrana What’s Trending polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak © 2023