Rufus Does Judy At Capitol Studios
Rufus Wainwright
BMG Rights Menegement (US) LLC 2022, TT: 41’47”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Rufus Wainwright przyzwyczaił nas do niekonwencjonalnych przedsięwzięć artystycznych. W twórczości artysty można znaleźć muzykę folk z elementami country, pop, rock, jazz, a jego przedostatnia płyta Rufus Wainwright & Amsterdam Sinfonietta (Live), wydana w 2021 r., pełna jest cytatów z muzyki operowej i klasycznej (mój tekst o tej płycie można przeczytać tutaj). Rufus jest również autorem dwóch oper.

Najnowsza, wydana parę dni temu płyta Rufusa Wainwrighta – Rufus Does Judy At Capitol Studios nie jest pierwszym wyrazem miłości do wokalnego kunsztu Judy Garland – legendarnej amerykańskiej gwiazdy filmowej, wokalistki i tancerki. W 2007 roku Wainwright wydał koncertową płytę Rufus Does Judy At Carnegie Hall, która była odtworzeniem słynnego koncertu, który Judy Garland dała w 1961 roku w tej nowojorskiej sali koncertowej. Płyta Garland z tego koncertu stała się oszołamiającym sukcesem artystycznym i komercyjnym – przez 95 tygodni znajdowała się na liście Billboard 200, w tym przez 13 tygodni na pierwszym miejscu.

Rufus Does Judy At Capital Studios, to płyta z piosenkami Judy Garland, które Wainwright wykonał na żywo w studiu wytwórni płytowej Capitol w Nowym Jorku, w studiu, w którym Judy najczęściej nagrywała swoje piosenki i co ciekawe… użył tego samego mikrofonu, którego przed laty używała artystka. Jedyną publicznością w czasie tego niezwykłego koncertu była Renée Zellweger, przyjaciółka Wainwrighta, która w 2020 roku dostała Oscara za brawurowo zagraną pierwszoplanową rolę w biograficznym filmie Ruperta Goolda – Judy.

Piosenki zawarte na płycie, to klasyczne amerykańskie standardy, które w swoim repertuarze miała Judy Garland, z nieśmiertelną Over The Rainbow na czele. Wainwright zaśpiewał te piosenki z towarzyszeniem jazzowego kwartetu, a jego głos brzmi doskonale, zarówno pod względem intonacji, wyczucia frazy i przede wszystkim niezwykłego jazzowego feelingu.

Rufus Wainwright kolejny raz udowodnił, że jego muzyczne podróże praktycznie nie mają granic, co sprawia, że z ekscytacją czeka się na jego kolejne artystyczne przedsięwzięcia.

Płytę Rufus Does Judy At Capital Studios i film Judy polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak