Live
Rufus Wainwright & Amsterdam Sinfonietta

BMG Rights Management 2021, TT: 57’57”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

Gdybym napisał, że słucham Rufusa Wainwrighta od zawsze, to skłamałbym. Po raz pierwszy zwróciłem na niego uwagę całkiem niedawno, kiedy natknąłem się na video z urodzinowego koncertu Stinga, podczas którego Rufus zupełnie zjawiskowo zaśpiewał Wrapped around your finger. Zauroczony tym niezwykłym wykonaniem utworu The Police zacząłem bliżej przysłuchiwać się dotychczasowemu muzycznemu dorobkowi wokalisty. Skoro Sting zaprosił go na swoje urodziny, to musi to być ktoś godny uwagi.

Rufus Wainwright, to amerykański wokalista pochodzenia kanadyjskiego, którego ojciec – Loudon Wainwright III, to popularny w latach 70-tych ubiegłego stulecia piosenkarz folkowy.

Rufus w wieku 6 lat zaczął naukę gry na fortepianie, a jako nastolatek, wraz z siostrą Marthą, matką Kate i ciotką Anną zaczął koncertować w rodzinnym zespole McGarrigle Sisters and Family. Ma również na swoim koncie edukację na Uniwersytecie McGilla w Montréalu, gdzie pobierał naukę w klasie fortepianu.

To wykształcenie muzyczne Wainwrighta objawiło się w całej okazałości na jego najnowszej płycie – Rufus Wainwright & Amsterdam Sinfonietta (Live), która została nagrana w styczniu 2017 r, podczas trasy koncertowej w Holandii. Rufusowi towarzyszyła podczas tych koncertów prestiżowa holenderska orkiestra Amsterdam Sinfonietta pod dyrekcją Candidy Thompson. Materiał na płycie pokazuje, jak niezwykle szerokie są jego zainteresowania i muzyczne inspiracje, od Berlioza i Verdiego przez L. Cohena, czy J. Mitchel po piosenkę francuską. Muzyka na płycie jest niezwykle starannie zaaranżowana, z dbałością o każdym szczegół, pełna orkiestrowego kolorytu i gdyby nie oklaski i czasami kaszlnięcie kogoś na widowni można odnieść wrażenie, że płyta została nagrana w studiu. Nic dziwnego… za produkcję muzyki na tę płytę odpowiada wielokrotny laureat Grammy – Ryan Freeland.

W czasie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w ramach realizacji swojej kulturotwórczej misji TVP emitować będzie benefis zespołu Bayer Full – 40-tka Bayer Full. Oczywiście, możecie wybrać (to jeszcze ciągle wolny kraj), ja jednak zdecydowanie polecam wam niezwykłą Amsterdam Sinfoniettę i brzmiący jak kryształ głos Rufusa Wainwraighta.

Jacek Bulak