Praeconium Solitudinis
Enrico Gatti – violin
Novantiqua Records 2023, NA81, 2CD, TT: 103’55”

Listening to this recording, one gets the impression that Gatti – a poet of solitude and cultural immersion – is completely sacrificing his artistic ego to understand the extraordinary nature of these Baroque miniatures.
It has been a long time since I heard such a carefully prepared and implemented early music project.
Skrzypek Enrico Gatti pracował nad tym projektem 40 lat. Praeconium Solitudinis to podwójny album, zawierający utwory na skrzypce solo. Gatti, tworząc program nagrania, podążał filozoficzną ścieżką idei samotności jako artystycznej inspiracji. Płyty wydano w tak zwanym mediabooku, z tekstami różnych pisarzy i filozofów oraz fotografiami autorstwa Silvii Camporesi. Koncepcja była wymyślana i modyfikowana przez Gattiego w ciągu całego jego artystycznego życia. Po czterech dekadach artysta szczęśliwie podzielił się nią ze słuchaczami, znajdując odpowiedniego wydawcę (Novantiqua Records).
Pomysł oraz walory dźwiękowe nagrania są niczym wehikuł czasu. Kompozycje Bacha, Weissa, Bibera, Matteisa, Tartiniego, Baltzara przepelcione zostały “promenadami”, którym towarzyszą dźwięki natury. Przypomina to Obrazki z wystawy Musorgskiego, gdzie przerywniki służą słuchaczowi do refleksji na tym, co przed chwilą widział i słyszał.
U Gattiego jesteśmy podróżnikami w czasie, którzy podpatrują kompozytorów w intymnym momencie tworzenia swoich niezwykłych dzieł. Słuchając tego nagrania, można odnieść wrażenie, że Gatti – poeta samotności i zanurzenia w kulturze – całkowicie poświęca swoje artystyczne ego dla zrozumienia niezwykłości tych barokowych miniatur.
Dawno nie słyszałem tak starannie przygotowanego i wdanego projektu z kręgu muzyki dawnej.
Robert Majewski © 2023
Płytę można kupić tutaj.
Nie wiem czy kiedyś będę miał okazję posłuchać tego albumu, ale oglądając ten filmik oraz słysząc fragmenty muzyki w tle czuję, że wielkie arcydzieło to będzie ! ! ! .
P.S. Samotność czasami i tylko czasami jest potrzebna po to, aby dobrze zrozumieć siebie i poznać co mojej duszy tak naprawdę potrzebne jest.
Pozdrawiam Robercie.
PolubieniePolubienie
GOOGLE pokazały mi kurs Funta i cena wyszła 157,50 zł.
PolubieniePolubienie
tyle kosztuje, ale zamówiłem i mam! Jestem szczęściarzem! 🙂
PolubieniePolubienie
To prawda jesteś szczęściarzem. Miłego dzionka.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
W tym znaczeniu jedynie… 😂😂😂
PolubieniePolubienie