Andrzej Dąbrowski urodził się 13 kwietnia 1938 roku. Jest świetnym perkusistą i obdarzonym ciepłym głosem wokalistą. Nagrał ponad 100 piosenek, skomponował około 20 utworów. Grał na legendarnych polskich albumach jazzowych. Z innych profesji z sukcesami uprawia fotografikę, dziennikarstwo muzyczne. Był kierowcą rajdowym.

W latach 1958-1964 zdobywał tytuł najlepszego perkusisty jazzowego w plebiscycie miesięcznika „Jazz”, a w latach 1970-1971 tytuł najlepszego wokalisty jazzowego w ankiecie „Jazz Forum”.

O przeboju Do zakochania jeden krok z 1972, który przyniósł mu wielką sławę, Andrzej Dąbrowski mówi żartobliwie, że to był „gwóźdź do trumny”, ponieważ odciągnął go od muzyki jazzowej. A był perkusistą znakomitych grup jazzowych Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Trzaskowskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Jerzego Miliana, Włodzimierza Nahornego, Zbigniewa Namysłowskiego, Krzysztofa Sadowskiego, Michała Urbaniaka. Współpracował z Andrzejem Cudzichem, Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Jerzym „Dudusiem” Matuszkiewiczem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko i Jarosławem Śmietaną.

Źródło: Ewa Kałużna