Ein Deutsches Barockrequiem
Vox Luminis, Lionel Meunier – direction
Ricercar, Outhere Music 2023, TT: 78’58”

The Vox Luminis interpretation is intimate, dark in expression, clear in articulation and great sounding – so stylish, which the band is well known for. The homogeneous sound of the choir and orchestra is truly moving. The whole thing makes you think.

Lionel Meunier idzie śladem Johannesa Brahmsa. Szefowi Vox Luminis za wskazówkę posłużył wybór tekstów biblijnych, które Brahms wykorzystał do swojego Niemieckiego Requiem. Nie jest łatwo przeflancować romantyczny pomysł na barokowy grunt. Układanka nie pasuje więc dokładnie w każdym fragmencie, ale ma to drugorzędne znaczenie. 

O wiele ważniejsze jest to, że Meunier i Jerome Lejeune (kurator programu), odnaleźli prawdziwe, a czasem naprawdę rzadkie perełki ze świata barokowej muzyki żałobnej i złożyli je w spójną całość. Wśród kompozytorów znajdziemy znane nazwiska (Thomas Selle, Johann Hermann Schein, Andreas Hammerschmidt) i mniej znane (Andreas Scharmann, Christian Geist, Heinrich Schwemmer, Wolfgang Carl Briegel). Poziom twórczości tych drugich zaciera różnice popularności. 

Interpretacja Vox Luminis jest intymna, ciemna w wyrazie, przejrzysta w artykulacji oraz świetnie brzmiąca – a więc stylowa, z czego zespół jest doskonale znany. Jednorodne brzmienie chóru i orkiestry jest doprawdy poruszające. Całość skłania do rozważań nad małością człowieka wobec jego dążeń i pragnień. 

Mądra i ponadczasowe nagranie, przekonujące interpretacyjnie i brzmieniowo. 

Robert Majewski © 2023