Dietrich Buxtehude: Salvator mundi
Ricercar Consort, Philippe Pierlot – direction
Mirare 2023, TT: 72’00”

A recording admirable in every way

Cztery lata po znakomitej płycie Membra Jesu nostri, Ricercar Consort pod wodzą Philippe’a Pierlota powracają do muzyki Dietricha Buxtehudego. Nagrane na tym albumie kantaty związane są z wydarzeniami Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego. 

Jak wiemy, Buxtehude był czołowym kompozytorem północnoniemieckim końca XVII wieku. Znany ze swojej twórczości organowej, skomponował także szereg utworów wokalnych. Wiele z nich zaginęło. Za sprawą znakomitej notatki w booklecie dowiadujemy się, że 99 utworów zachowało się w kolekcji przechowywanej w Uppsali (Szwecja). 

Kantaty nagrane na tej płycie przez Philippe’a Pierlota, który od wielu lat interesuje się Buxtehudem, trwają od 5 do 13 minut i są warte uwagi zarówno ze względu na tkwiący w nich ogromny ładunek retoryki muzycznej, jak i siłę oddziaływania. Kojącymi, a zarazem dramatycznymi dźwiękami Buxtehude przygląda się ludzkiemu cierpienia i boskiemu miłosierdziu. W sukurs kompozytorowi przychodzi Philippe Pierlot i jego kompani. Ricercar Consort stworzyli doskonałą interpretację, pełną niebiańskich harmonii. Od otwierającej płytę kantaty Jesu meines Lebens Leben, aż po ostatnią Herzlich lieb hab ich Dich, o Herr możemy podziwiać wspaniałą komplementarność głosów i instrumentów. 

Nagranie godne podziwu pod każdym względem. 

Robert Majewski © 2023