Friedrich Christian Samuel Mohrheim: Cantatas & Arias
Siri Karoline Thornhill, Franziska Gottwald, Virgil Hartinger, Stephan MacLeod, Goldberg Baroque Ensemble, Goldberg Vocal Ensemble, Andrzej Szadejko – direction
MDG 2022, TT: 73’47”

Dziesiąta płyta serii zatytułowanej Musica Baltica kończy muzyczny portret dawnego Gdańska. Jego autorami są Andrzej Szadejko i Goldberg Baroque Ensemble. Artyści z pochwały godną wytrwałością przez sześć lat odkrywali i przywracali historię życia muzycznego tego miasta, ukazując jego specyfikę i niezwykły lokalny koloryt. Większość zarejestrowanego na płytach repertuaru to premiery fonograficzne. 

Dziesiąty wolumin poświęcono świątecznym kantatom Friedricha Christiana Samuela Mohrheima – ucznia samego Johanna Sebastiana Bacha. Mohrheim był kapelmistrzem Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Jego styl kompozytorski łączy solidny warsztat, który zdobył u Bacha, z elegancją i lekkością brzmienia muzyki swoich czasów. Wszystkie nagrane na płycie utwory nie były publikowane nigdy wcześniej. 

Lektura biogramu Mohrheima podpowiada, że musiał być bardzo zajętym człowiekiem. Znamy zaledwie sto jego utworów. Komponował głównie wtedy, gdy ostatecznie zastąpił na stanowisku kapelmistrza swojego teścia, Johanna Balthasara Christiana Freislicha. Dodać należy, znaczna część jego spuścizny zaginęła lub zachowała się we fragmentach. Sylwetkę Mohrheima przybliża Andrzej Szadejko w swoim artykule, opublikowanym w Ruchu Muzycznym (tutaj).

Na większe okazje w Kościele Mariackim Mohrheim komponował dzieła polichóralne, takie jak np. wspaniałe kantaty Uns ist ein Kind geboren (Dziecię nam się rodzi) i Ehre sei Gott in der Höhe (Chwała Bogu na wysokości). Słuchając nagrania, możemy przypuszczać, że trafiały one w gusta wymagającej gdańskiej publiczności. Głębię i bogactwo brzmienia chóru wzmacniają niesamowite organy gdańskiego Kościoła Świętej Trójcy. Ich wszechogarniający dźwięk, podkreślony znakomitą realizacją nagrania, stanowi solidny fundament, na którym Szadejko oparł swoją interpretację.  

Mohrheim równie dobrze czuł się w skromniejszych kompozycjach. Przykładem są obie nagrane na płycie arie Tochter des Himmels i Auserwählte Schar. Andrzej Szadejko zadbał i na tej płycie o świetnych solistów: Siri Karoline Thornhill, Franziska Gottwald, Virgil Hartinger i Stephan MacLeod. Cała czwórka wykazała się wyjątkową muzykalnością i wrażliwością.  

Podsumowując: to doprawdy porywające nagranie. Jestem przekonany, że dla słuchaczy, którzy za jego sprawą po raz pierwszy zetkną się z serią Musica Baltica, będzie ono wystarczającym pretekstem, aby sięgnąć po wcześniejsze woluminy. Wielbicieli cyklu raczej przekonywać nie trzeba.

Robert Majewski © 2023

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.