The Handel Project
Seong-Jin Cho – piano
Deutsche Grammophon 2023, TT: 65’00”

This is a fascinating and highly intelligent interpretation. Seong-Jin Cho modified (reduced?) his piano technique to reflect the spirit of Handel’s suites, and then used such in the Brahms variations. His Brahms simultaneously exudes power and surprises with an austerity and clarity native to earlier eras. To my ears it sounds appealing, emotionally varied, colourful and dramatic at the same time.

Urodzony w Korei Seong-Jin Cho w wieku 21 lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i od tamtej pory uważany jest za jednego z najlepszych chopinistów na świecie. Jego płyty z muzyką Debussy’ego i Mozarta udowodniły jednak, że nie powinniśmy go szufladkować. To bardzo wrażliwy pianista o wielkiej kulturze muzycznej i niebywałej technice. Jego najnowsza płyta potwierdza to wszystko i do wachlarza atutów dodaje coś jeszcze – Seong-Jin Cho jest bardzo uniwersalny. 

Program albumu The Handel Project łączy trzy suity klawesynowe barokowego mistrza z dużym cyklem wariacji, które Johannes Brahms skomponował w 1861 roku na podstawie tematu Händla. Uniwersalizm sztuki pianistycznej Koreańczyka polega tutaj na przerzuceniu duchowego pomostu pomiędzy intymnym pięknem barokowych oryginałów a siłą romantycznej pianistyki. 

To fascynująca i niezwykle inteligentna interpretacja. Seong-Jin Cho, aby oddać ducha suit Händla zmodyfikował (zredukował?) swoją technikę pianistyczną, a następnie użył takiej w wariacjach Brahmsa. Jego Brahms jednocześnie emanuje siłą, jak i zaskakuje surowością i klarownością rodem z wcześniejszych epok. W moich uszach brzmi to atrakcyjnie, różnorodnie emocjonalnie, kolorowo i nie mniej dramatycznie. 

Robert Majewski © 2023