Początki jego kariery sięgają lat 50. W 1959 r. dołączył do zespołu Art Blakey and the Jazz Messengers, którego został dyrektorem muzycznym. W latach 1964-1970 współpracował z Milesem Davisem. Później dołączył do słynnej grupy fusion Weather Report, której trzon stanowił razem z pianistą Joe Zawinulem. Jako lider nagrał ponad 20 płyt. Wiele kompozycji autorstwa Wayne’a Shortera zostało jazzowymi standardami. W dorobku miał 12 statuetek Grammy.

Lata 80. i 90. były dla Shortera czasem muzycznych sukcesów, ale i bolesnych doświadczeń. W 1984 r. zmarła jego córka Iska, a trzy lata później brat. Shorter opowiadał, że gdyby nie pomoc żony Any Marii, która nauczyła go medytacji, nie przetrwałby tego okresu. W 1996 r. na jazzmana spadła kolejna tragedia – w katastrofie lotniczej zginęła Ana Maria.

„Śmierć jest tymczasowa i musimy próbować odnaleźć coś stałego. Ale to jest bardzo trudne do zagrania. I jeszcze tak, żeby kogoś zabawić! Chcę mierzyć się z niewykonalnym. To jest właśnie to, co napędza sztukę w jej rozwoju, jaka by nie była – wyzwanie. Dla mnie definicja jazzu to ‚wyzywam cię’. To rzucenie wyzwania wszystkiemu temu, w co wierzysz, że jest dane raz na zawsze” – opowiadał w wywiadzie opublikowanym przez serwis Jazzarium.pl.

Na podstawie: interiaMUZYKA