Don’t Wait Too Long
Paul Carrack & SWR Big Band & Strings

Carrack-UK 2023, TT: 45’49”

Paula Carracka, brytyjskiego kompozytora, klawiszowca i wokalistę, niezwykle trudno sklasyfikować. Początki jego kariery, to lata 70-te ubiegłego stulecia, kiedy występował jako muzyk w zespole Warm Dust, grającym psychodelicznego rocka. Później był klawiszowcem, wokalistą i autorem piosenek w zespole Ace. Z tych czasów pochodzi wielki przebój jego autorstwa – How Long (tak, tak… to Paul Carrack, a nie Rod Stewart). Lata 80-te, to czas spędzony w zespołach Roxy Music, Squeeze, Mike & The Mechanics (solowy projekt gitarzysty Genesis – Mike’a Rutheforda) ale i początek solowej kariery.

Carrack jest niezwykle cenionym muzykiem sesyjnym i koncertowym. Lista artystów, z którym kiedyś współpracował lub współpracuje nadal jest ogromna. Są wśród nich m.in. Eric Clapton, Roger Waters, Ringo Starr, Timothy B. Schmit i Don Felder (obaj ze zespołu The Eagles), BB King, Elton John, zespoły The Pretenders, The Simths, Supertramp i wielu innych.

BBC w swoim filmie dokumentalnym nazwało go „człowiekiem o złotym głosie”, a muzyczny magazyn Record Collector stwierdził, że gdyby talent wokalny równał się sukcesowi finansowemu, Paul Carrack byłby większym nazwiskiem niż legendy, takie jak Elton John, czy Phil Collins. Sam Collins powiedział zresztą, że talent wokalny Carracka jest tak wielki, że mógłby on zaśpiewać nawet książkę telefoniczną.

Solowa kariera Paula Carracka, to 19 solowych albumów, w tym ten najnowszy, wydane parę dni temu. Albumem Don’t Wait Too Long artysta postanowił świętować pięć dekad swojej obecności na muzycznym rynku i oddać hołd muzyce lat 50-tych. Według niego, to właśnie wtedy zaczęła się rodzić dzisiejsza muzyka pop. „Tym albumem chciałem zbliżyć repertuar i atmosferę z tamtych lat do moich własnych muzycznych korzeni soulu, popu i klasycznego rhythm & bluesa” – powiedział w jednym z wywiadów. Płyta zawiera m.in. utwory wykonywane niegdyś przez BB Kinga, Ettę James czy Bobby’ego Blue Blanda.

Równoprawnym partnerem Carraca w nagraniu jest czterokrotnie nominowany do Grammy SWR Big Band & Strings, powszechnie uznawany za jedną z najlepszych orkiestr jazzowych na świecie. Co ciekawe, album został nagrany zdalnie, a Carrack zarejestrował partie wokalne w swoim domowym studio.

Najbardziej „współczesną” piosenką na płycie jest utwór tytułowy Don’t Wait Too Long z repertuaru Madeleine Peyroux, którego przesłanie brzmi: „jeśli jest coś, co chcesz zrobić, weź się w garść i zrób to, zanim będzie za późno”. A zatem jeżeli masz ochotę na posłuchanie świetnego głosu, doskonale brzmiącego big bandu i pełnych emocji piosenek, to nie czekaj, tylko posłuchaj.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak © 2023