110 lat temu urodził się Witold Lutosławski, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych.

W sobotę (28.01) rozpoczyna się dwudziesta, jubileuszowa odsłona Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch”. Koncert inauguracyjny będzie transmitowany w radiowej Dwójce. „W programie festiwalu znajdą się najbardziej wartościowe zjawiska oraz trendy w polskiej i światowej kulturze muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Lutosławskiego, a także artystów związanych z nim w sposób istotny i zasługujący na wyeksponowanie” – czytamy w zapowiedzi na stronie Polskiego Radia. Festiwal potrwa do 12 lutego.

Program:

Karol Szymanowski / Albert Roussel / Alban Berg / Béla Bartók Symfonia, Witold Lutosławski III Symfonia

XX Festiwal Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” 2023 – koncert 1

wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Robertasa Servenikasa

(transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego)

W programie tegorocznego festiwalu odnajdziemy dwa koncerty kameralne z udziałem Kwartetu V4 oraz Anny Radziejewskiej i Karola Kozłowskiego wraz z orkiestrą Chain Ensemble.

Podczas trzech koncertów symfonicznych na festiwalowej estradzie wystąpią: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą dyrygować będzie Robertas Servenikas, Ewa Leszczyńska (sopran) i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Yaroslava Shemeta oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Martijna Dendievela.