Bob Chilcott: Canticles of Light
Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Signum Classics 2023, TT: 60’26”

When I imagine Bob Chilcott composing choral works, I see a poet who, with a few phrases, can move me to another time and another place. For this, of course, Chilcott needs a choir that understands his style perfectly. The NMF Choir is such a performer

Kiedy wyobrażam sobie Boba Chilcotta, komponującego utwory chóralne, widzę poetę, który kilkoma frazami potrafi mnie przenieść w inny czas i inne miejsce. Oczywiście do tego potrzebny Chilcottowi chór w lot rozumiejący jego pióro. Takim wykonawcą jest chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Bob Chillcot związał swój los z muzyką chóralną na wiele sposobów – jako śpiewak, kompozytor i chórmistrz. Doświadczenia zdobyte w słynnym zespole The King’s Singers odcisnęły piętno na jego kompozycjach. Natychmiast przemawiają one do słuchaczy i nie sprawiają wrażenia wydumanych.

Chór Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia bezbłędnie je odczytał i przełożył na język emocji. Brzmienie zespołu jest zarazem ujmujące, jednorodne i jednocześnie zmienia się w zależności od charakteru kompozycji i potrzeb interpretacyjnych. Dyrygentka Agnieszka Franków-Żelazny wybornie oddała charakter dwóch cykli Canticles of Light i Move him into the Sun. Interpretacja jest spójna stylistycznie i poruszająca. Promienieje z wnętrza.

Program albumu dopełniają kompozycje Cecilii McDowall, Francisa Potta i Jamesa MacMillana. Całość tworzy spójną koncepcję, opartą na nienagannym frazowaniu, emisji, intonacji i dykcji śpiewaków. Masywne brzmienie chóru równoważą fragmenty o bardziej przejrzystej fakturze. W kilku fragmentach nagrania dodatkowego smaku dodają wyśmienite głosy solowe Aleksandry Turalskiej, Eweliny Wojewody, Dagmary Kołodziej-Gorczyczyńskiej i Sebastiana Macha.

Parafrazując tytuł jednego z utworów, to muzyka zrodzona ze światła.

Robert Majewski © 2023