„Wiersze poety w autorskich kompozycjach zaprezentuje zespół The Old Crone. Grupa pracowała nad muzyką do poezji Broniewskiego od początku roku. Jak mówią – pokochali ją. I będzie to widać w ich muzyce” – czytamy w zaproszeniu na koncert, który odbędzie się w w piątek, 16 grudnia, o godz. 18:00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

„Wszystkie wiersze do kompozycji dobieram ja. Pracuję nad sensownym frazowaniem, by nie straciły na znaczeniu. Wiersze dobieram pod siebie. Im bliżej poznaję życie i losy Broniewskiego i jego rodziny, tym więcej wierszy śpiewam o córce i tęsknocie za domem. Nie doświadczyłam tragedii wojny, wiec nie śpiewam wierszy wojennych. Śpiewam o miłości do córki, tragedią jej utraty. Miłość romantyczna i bunt systemowy, to tez tematy, z którymi mogę się w jakiś sposób identyfikować” – mówi Anna Kruszyńska-Strzemieczna, wokalistka The Old Crone.

„A że styl mamy dość eklektyczny, to sam jestem ciekaw, jak to finalnie zabrzmi i jak zostanie przyjęte. Nie gramy klasycznej poezji śpiewanej, tylko mniej lub bardziej gitarowe klimaty z drugiego końca świata. Będzie trochę mocno, trochę akustycznie, trochę psychodelicznie” – dodaje Łukasz Grocki, gitarzysta zespołu, który odpowiada za muzyczną stronę projektu.

Twórczość pochodzącej z Płocka grupy Old Crone sięga do korzeni muzyki folkowej południa Stanów Zjednoczonych, jest miksturą delta bluesa, rockabilly, country oraz szczypty soulu i jazzu.
W skład zespołu wchodzą: Anna Kruszyńska–Strzemieczna – śpiew, Łukasz Grocki – gitara, Krzysztof Bednarski – bass, Rafał Strzemieczny – perkusja, instrumenty perkusyjne.

Koncert zorganizowany został z okazji obchodów Roku Broniewskiego i zamyka cykl wydarzeń organizowanych w Muzeum Mazowieckim w Płocku z tej okazji.