Amore assoluto per Ennio
Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico
Jazzboy Records 2022, TT: 41’33”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Kiedy postanowiłem napisać parę sów o najnowszej płycie duetu Mitch & Mitch, i tym samym zachęcić do posłuchania ich nowej produkcji, zacząłem się zastanawiać, czy to jest fair. Wokół przecież rozbrzmiewają już bożonarodzeniowe dzwoneczki, reklamy w TV zachęcają do robienia zakupów w znanej sieci jubilerskich sklepów, a za chwilę będą nas atakować w galeriach handlowych urodziwe młode dziewczyny z przytwierdzonymi do pleców anielskimi skrzydłami. Mimo tego spróbuję…

Duet Mitch & Mitch poznałem za sprawą płyty 1976: A Space Odyssey, którą w 2015 roku nagrali wspólnie ze Zbigniewem Wodeckim. Album zawiera materiał z wydanego prawie czterdzieści lat wcześniej albumu Wodeckiego. W 2016 roku płyta ta dostała dwa Fryderyki, za album roku i piosenkę Rzuć to wszystko co złe. Muzyka z tej płyty pojawiła się też na żywo podczas Openera, jak i na OFF Festivalu, gdzie wzbudziła autentyczny entuzjazm młodej publiczności.

Ennio Morricone, niekwestionowany cesarz muzyki filmowej, pozostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek artystyczny. Muzyka do takich filmów, jak m.in. Dawno temu w Ameryce, Misja, Cinema Paradiso, to dzisiaj dzieła absolutnie ikoniczne i śmiało można powiedzieć, że dla wielu kompozytorów współczesnej muzyki filmowej są jak wzorzec metra z Sevres.

Mitch & Mitch nie padli na kolana, jak poddany przed władcą i na swój muzyczny warsztat wzięli utwory z easy listeningowo/bossa-novowego okresu twórczości Maestro Morricone.

Jak mówią muzycy z Mitch & Mitch, pomysł na nagranie płyty Amore assoluto per Ennio pojawił się podczas towarzyskiego spotkania w październiku 2020 roku, a z okazji urodzinowego koncertu Programu Drugiego Polskiego Radia. W 2021 roku materiał ten został po raz pierwszy wykonany w pełnej krasie. Sesja nagraniowa miała miejsce pod koniec lipca 2021 roku w Studiu S4 Polskiego Radia, a płyta wydana przez Jazzboy Records ukazała się we wrześniu br. Na potrzeby tego projektu zespół przyjął nazwę Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico.

Utwory zebrane na płycie brzmią rozkosznie lekko, pełne cudownie brzmiących i bezpretensjonalnych wokaliz. Aranżacje są stylowe, praktycznie niezmienione w stosunku do oryginalnych wykonań, co dodaje im jeszcze większego uroku.

Ta skąpana we włoskim słońcu, muskana delikatną morską bryzą muzyka przywodzi mi na myśl Sycylię, na której spędziłem niedawno parę dni i do której zapałałem miłością absolutną.

Trochę tej włoskiej atmosfery możecie również odnaleźć oglądając drugi sezon serialu Biały Lotos (HBO MAX).

Płytę Amore assoluto per Ennio polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak