Sztuka poza normą – tak zatytułowano pokaz filmów poświęconych artystom tworzącym na marginesie świata sztuki, świata do którego nie aspirują. Dopiero zainteresowanie kolekcjonerów, a raczej admiratorów tego rodzaju twórczości, którzy mają odwagę porzucać utarte ścieżki, szukając autentyczności i spontaniczności, czyni tę twórczość znaną.

Pomysłodawcami i realizatorami projektu są Radosław Łabarzewski (Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki) oraz Andrzej Kwasiborski. Pokaz w płockiej Mediatece (niedziela, 18 września, godz. 16:00) obejmie trzy filmy poświęcone twórcom z Mazowsza – Włodzimierzowi Rosłonowi, Władysławowi Szymczykowi i Wacławowi Rędzińskiemu. Reżyserem, operatorem i montażystą wszystkich trzech obrazów jest Jan Gawryłkiewicz.

Podczas spotkania pokazane zostaną prace Władysława Szymczyka i Włodzimierza Rosłona.

Włodzimierz Rosłon, 69-letni artysta tworzy niezwykłe obrazy rysowane grubą kreską, mocnymi plamami. To portrety, anioły, zwierzęta, owady, diabły, sceny erotyczne, zespoły muzyczne. Jego pracę są w kilku publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, we Francji w Czechach.

79-letni Władysław Szymczyk, od urodzenia głuchy i niemy, tworzy rzeźby z jednego kawałka drewna, czasami sztukuje je z kilku elementów, robi wstawki, a na koniec lekko wykańcza papierem ściernym. Tak powstają traktory, spychacze, autobusy, statki powietrzne i morskie oraz pociągi. Inspiracje czerpie z codziennych obserwacji oraz z angielskojęzycznej książki dla dzieci.

Wacław Rędziński, który ma piękny dom jednorodzinny pod Płockiem, a przy nim warsztat samochodowy, na tyłach którego stworzył – jak sam określa – Park zwierząt. Wśród bogatej zieleni znajdują się tam, naturalnej wielkości rzeźby z betonu, przedstawiające: wielbłąda, słonia, dzika, lwa czy sowę. Jest na emeryturze. Ma 77 lat.

Impreza odbywa się w ramach XII Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych. Organizator: Stowarzyszenie „De Facto”.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2qYzxLLhJ