Cancioneros del Siglo de Oro (1451-1595)
Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XX, Jordi Savall – direction

Alia Vox 2022, AVSA9948, 3CD, TT: 215’59”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Now these famous recordings are back in a remastered version. After more than three decades, they still amaze with the freshness of their interpretations and the everlasting musicality of the performers

Ten potrójny album jest powrotem do czasów, gdy zaczynałem słuchać muzyki dawnej, zaczynałem kolekcjonować nagrania i poznawać artystów z tego kręgu wykonawstwa muzyki klasycznej. Byli to wtedy młodzi ludzie. Nie mniej, podskórnie wyczuwałem, że mam do czynienia z gigantami. Mijające lata potwierdziły te przeczucia. Jednym z takich gigantów jest Jordi Savall.

Alia Vox – wytwórnia płyt, którą kieruje Savall – publikuje nie tylko nowe nagrania artysty, ale i przypomina stare, które znajdują się w katalogach innych wydawców. Cancioneros del Siglo de Oro zbiera w jeden boks trzy płyty, wydane na początku lat 90-tych dla Virgin Veritas. Przynoszą one trzy najsłynniejsze śpiewniki hiszpańskiego Złotego Wieku (1451-1595). Sevillian Cancionero de la Colombina i Cancionero Musical de Medinaceli są przykładami muzycznego humanizmu o wyraźnie hiszpańskim piętnie. Zawierają zarówno pieśni o bardziej artystycznej proweniencji, jak i te popularne. Z kolei kastylijski Cancionero de Palacio to najcenniejszy i najbardziej reprezentatywny klejnot repertuaru wykonywanego przez wędrownych śpiewaków na dworach królów katolickich, obejmujący pieśni, kolędy i ballady takich autorów jak Encina, Millán, Escobar, Anchieta i Peñalosa.

Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XX i Jordi Savall uczynili je znanymi światu w latach 1991-1992. Teraz te słynne nagrania wracają w wersji zremasterowanej. Po przeszło trzech dekadach wciąż zadziwiają świeżością interpretacji i nieprzemijającą muzykalnością wykonawców.

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.

Robert Majewski