In the Footsteps of Rumi
Ghalia Benali – voice, Constantinople, Kiya Tabassian – sitar, direction

Glossa Records 2022, GCD 924502, TT: 58’58”

 

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

The album „In the Footsteps of Rumi” is not only an excellent recording, it is above all a delightful sense of transcendence. The experience of listening to this album – so different in nature from what we listen to every day – makes it one of the most important recordings of the year

Podążanie śladami Rumiego to podróż naznaczona niezwykłymi spotkaniami. Najpierw, osiem wieków temu, doszło do spotkania w Damaszku Mowlana Jalaleddina Rumiego (1207-1273) z jego mistrzem, wielkim filozofem i poetą Ibn Arabim. Współcześnie, wybitny muzyk Kiya Tabassian zetknął się z niezwykle wpływowym dziełem Rumiego. Potem nadszedł moment, kiedy Tabassian znalazł Ghalię Benali, z którą przywrócił do życia odurzające i ponadczasowe pieśni Rumiego. To ostatnie spotkanie zaowocowało żywą i piękną muzyką, zarejestrowaną dla wytwórni Glossa i wdaną jako album zatytułowany In the Footsteps of Rumi.

Kilka słów o wykonawcach.

Kiya Tabassian jest wirtuozem sitaru i uznanym kompozytorem. Swoimi solistycznymi dokonaniami (jak i z założonym przez siebie zespołem Constantinople) zyskał uznanie publiczności i krytyków na całym świecie.

Jest mistrzem muzycznych spotkań międzykulturowych. Zjeździł cały świat, aby prezentować swoją muzykę. W wieku 14 lat Kiya Tabassian wyemigrował wraz z rodziną do kanadyjskiego Quebecu, zabierając ze sobą kilka lat praktykowania w muzyce perskiej i pączkującą karierę na irańskiej scenie muzycznej. Zdeterminowany by zostać muzykiem, kompozytorem i – szerzej – nosicielem pamięci swojej kultury, kontynuował naukę w zakresie muzyki perskiej jako autodydakta i poprzez współpracę z Rezą Gassemi i Kayhanem Kalhorem. Równolegle studiował kompozycję w Conservatoire de musique de Montréal u Gillesa Tremblay’a.

W 2001 roku założył zespół Constantinople, którego celem było tworzenie muzyki na skrzyżowaniu kultur. Constantinople czerpie z dziedzictwa średniowiecza i renesansu; geograficznie od Europy przez kraje basenu Morza Śródziemnego po Bliski Wschód.

Ghalia Benali jest tunezyjsko-belgijską artystką. Rozpoczęła swoją karierę w 1992 roku jako piosenkarka, pisarka, kompozytorka, tancerka, artystka wizualna, malarka, projektantka i aktorka. W swojej twórczości muzycznej miesza gatunki, łączy kultury, ożywia stare i ugruntowuje nowe. Umiejętność poruszania się miedzy skrajnościami jest rezultatem jednoczesnego życia dwóch światach. Ghalia Benali urodziła się w Brukseli, a wychowała w południowej Tunezji.

Album In the Footsteps of Rumi to nie tylko doskonałe nagranie, to przede wszystkim zachwycające doświadczenie transcendencji. Głos Ghalii Benali (do której czasami dołącza Kiya Tabassian) zanurza nas w bezkresną głębię i piękno poezji Rumiego. Głosom towarzyszy zachwycająca muzyka, stworzona przez zespół Constantinople.

Wybrane na płytę teksty Rumiego (jak również fragmenty z Ibn Arabiego i Zeina) krążą wokół miłości, śmierci i podróży. Kiya Tabassian i jego kompani oprawili je w improwizowany i kwiecisty styl wykonawczy.

Beanli śpiewa zarówno w języku perskim jak i arabskim – w obu tworzył Rumi. Jej sztuka wokalna to nie tylko wyjątkowej urody głos, ale przede wszystkim pasja opowieści.

Czuć, że Kiya Tabassian kocha literacki i muzyczny świat starożytnego Bliskiego Wschodu. Jego miłość jest tak silna, że wzrasta nawet w uszach ludzi żyjących w innych kulturach. Doświadczenie słuchania tej płyty – tak odmienne w charakterze, czego słuchamy na co dzień – czyni z niej jedno z najważniejszych nagrań tego roku.

Robert Majewski