Tenebrae responsories. Feria Quinta
The Gesualdo Six, Owain Park – direction

Hyperion records 2022, CDA68648, TT: 73’30”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

The Gesualdo Six certainly do not dethrone The Hilliard Ensemble, but they are a nice addition to have in your collection

Na początku tegorocznego Wielkiego Postu pojawiła się nowa płyta The Gesualdo Six, zawierająca renesansową polifonię, stworzoną na czas Wielkiego Tygodnia.

Jak można się było spodziewać po tym zespole album Tenebrae responsories. Feria Quinta przynosi wspaniały, doskonale zestrojony brzmieniowo i w pełni kontrolowany śpiew.

Świetnie przemyślany i ułożony jest też program płyty. Obok Lamentacji Jeremiasza Thomasa Tallisa i Responsoriów na Wielki Czwartek Carla Gesualda da Venosy mamy także dwa krótkie utwory współczesnych kompozytorek: Judith Bingham i Joanny Ward.

Wielbicielom polifonii renesansowej nie trzeba przypominać, że zarówno Lamentacje jak i Responsoria były wcześniej wielokrotnie nagrywane przez najlepsze zespoły wokalne na świecie. Gesualdo Six nie tylko im dorównują, ale i zdają się rzucać nowe i świeże spojrzenie na obie kompozycje.

Aby się o tym przekonać, warto posłuchać nagrania sprzed lat The Hilliard Ensemble. Hilliardzi przykładają więcej starania w pokazaniu kontrapunktu, podczas gdy sekstet Owaina Parka stawia na monumentalne i jednorodne brzmienie, tłumiąc dbałość o szczegóły faktury wokalnej. Krótko mówiąc, śpiew The Gesualdo Six doskonale wpisuje w brytyjską tradycję chóralną.

The Gesualdo Six z pewnością nie detronizują Hilliardów, ale są miłym uzupełnieniem, które warto mieć w swojej kolekcji.

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.

Robert Majewski