CV
Krzysztof Napiórkowski
Krzysztof Napiórkowski 2022, TT: 42’17”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Krzysztof Napiórkowski, to wokalista, pianista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i producent muzyczny. Na swoim koncie ma 7 solowych albumów i niezliczoną liczbę płyt, na których pojawia się jako wokalista, instrumentalista, czy producent muzyczny.

Jego nowa, zatytułowana CV płyta, to 11 premierowych, autorskich piosenek nagranych z udziałem wybitnych polskich muzyków jazzowych. Oprócz autora, który zagrał również na gitarze akustycznej, fortepianie, instrumentach klawiszowych, w nagraniu wzięli udział: Marek Napiórkowski (gitary elektryczne, gitara klasyczna) , Robert Majewski (flugehorn), Maciej Sikała (saksofony), Mateusz Pliniewicz (skrzypce), Robert Kubiszyn (gitary basowe, kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja, instrumenty perkusyjne). Nagrania zostały zrealizowane w uważanym za najlepsze w Polsce do nagrywania muzyki rozrywkowej Studiu S4 Polskiego Radia. Za produkcję nagrań odpowiedzialny był legendarny polski realizator dźwięku i producent muzyczny Leszek Kamiński, laureat 7 Nagród Fryderyka, współtwórca sukcesu wielu polskich artystów.

Muzyka zawarta na płycie jest pełna akustycznie brzmiących instrumentów, starannie zaaranżowana. To świetny mariaż piosenki autorskiej z niezwykłą dbałością o słowo i najwyższej próby muzyki pop. O samym procesie nagrywania płyty Krzysztof Napiórkowski powiedział: „Przy pisaniu tej płyty korzystałem z nowej techniki songwriterskiej polegającej na jednoczesnym pisaniu muzyki i tekstu, rozpoznawaniu własnych emocji, słuchaniu tego, co niesie muzyka i dodawaniem do niej tekstu. Myślę, że dzięki temu udało mi się uchwycić naturalny nastrój towarzyszący piosenkom. Dodatkowo płyta była nagrywana tradycyjną metodą – na setkę, co, mam nadzieję, podkreśla jej organiczny charakter”.

Są takie momenty, kiedy mam ochotę odciąć się od natłoku informacji, które ostatnio są raczej tylko złe. Nowa płyta Krzysztof Napiórkowskiego sprzyja takiej wewnętrznej emigracji, pozwala uspokoić bicie serca i puls, zapomnieć choć na chwilę o tym co za oknem. W piosence Telefony Napiórkowski śpiewa, że „uratuje nas miłość i cisza”. Być może to naiwne, ale chcę wierzyć w to przesłanie i modlę się, żeby się spełniło. Bogu dzięki, że jest muzyka.

Płytę polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak