Aleksandra Terpińska (Film), Dominik Strycharski (Teatr), Jana Shostak i Mikołaj Sobczak (Sztuki wizualne), Łukasz Barys (Literatura), Teoni Rożynek (Muzyka poważna), Ralph Kamiński (Muzyka popularna), Tomasz Konrad Ostafin (Kultura Cyfrowa), Katarzyna Nosowska (Kreator kultury), Unsound Festival (Nagroda Specjalna „Polityki) – oto laureaci Paszportów Polityki 2021.

„Za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych, za niezależność, kreatywność i oryginalność i ciągłe udowadnianie, że granice w muzyce nowej są po to, by je przekraczać” – głosiło uzasadnienie nagrody dla Teoniki Rożynek. „Chciałam podziękować, bo ta nagroda wiele dla mnie znaczy. W tak zwanych «ciekawych czasach» pozostaje nam wspierać piękno i tworzyć piękno” – mówiła kompozytorka.

Ponieważ jedną z misji W kulturalny sposób jest popularyzowania tzw. muzyki poważnej, przybliżmy postać Teoni Rożynek, laureatki w tej kategorii.

Teoniki Rożynek urodziła się w 1991 r. w Krakowie, mieszka w Warszawie. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Krzysztofa Baculewskiego. Gra na skrzypcach, elektronikaliach i odpadach. Jej utwory wykonywane były m.in. na Warszawskiej Jesieni, wrocławskim festiwalu Musica Electronica Nova, krakowskich Sacrum Profanum, Opera Rara i Unsound Festival, a także w Kolonii czy Ostrawie. W swoim języku muzycznym, swobodnym i kreatywnym, używa zarówno dźwięków elektronicznych, jak instrumentalnych, hołdując estetyce usterek.

Tutaj znajdziesz kilka kompozycji Teoni Rożynek:

Fot. Piotr Czyż