Ryszard Wagner, wybitny niemiecki kompozytor, był nieprzejednanym antysemitą. Jego wkład w niemiecką kulturę nosi również tę cechę. Deutsches Historisches Museum w Berlinie przygotowuje wystawę na temat kluczowego znaczenia Richarda Wagnera w tworzeniu niemieckiej tożsamości.
Wystawę zatytułowaną Richard Wagner i nacjonalizacja uczuć będzie można zobaczyć od 8 kwietnia do 11 września 2022 r. Obejmie ona cztery kluczowe aspekty wkładu Wagnera w niemiecki antysemityzm: alienację i przynależność, eros i wstręt.
Pokazane na wystawie eksponaty, takie jak wiersz poświęcony kanclerzowi Rzeszy Otto von Bismarckowi Do armii niemieckiej (1871) ilustrują, w jaki sposób „niemiecki antysemityzm” stał się znakiem rozpoznawczym dzieł Wagnera oraz jak wspólnotowo przeżywane uczucia „ludu” i „narodu” stały się punktem odniesienia odbioru jego dzieł. Na wystawie będzie można zobaczyć również różne wersje płomiennego eseju Wagnera Judaizm w muzyce z lat 1850 i 1869. Dowodzą one, że antysemityzm i nacjonalizm kompozytora były nierozłączne i rozwijały się wraz upływem lat.
Wejście na wystawę rozpoczyna instalacja Żydowski koszmar Richarda, stworzona przez reżysera teatralnego Barry’ego Kosky. Goście muzeum wchodzą do czarnej skrzynki. Tam, w całkowitej ciemności, doświadczają kolażu dźwiękowego, w którym mieszają się przetłumaczone na jidysz cytaty Wagnera o żydowskim sposobie mówienia, fragmenty przerysowanych portretów antysemickich postaci Albericha i Mime z Pierścienia Nibelungów ze śpiewem synagogalnym.
Warto wziąć pod uwagę tę wystawę podczas nadchodzących wypadów turystycznych do Berlina.
Więcej można przeczytać na stronie Deutsches Historisches Museum w Berlinie.
Czyli podobnie jak Hitler z pochodzenia był żydem. Ciekawe dlaczego antysemici tak nienawidzą pochodzenia swojego ?. Dla mnie ktoś mógłby być nawet kosmitą. Ważne jest to, aby dobrym człowiekiem bym. Czasami wybitność czyjaś niestety nie idzie w parze z jego człowieczeństwem.
PolubieniePolubienie