Ellie Goulding, Norah Jones, Brittany Howard i Herbie Hancock oddali hołd Joni Mitchell podczas ceremonii wręczenia tegorocznych nagród Kennedy Center Honors, który odbył się w obecności prezydenta USA Joe Bidena. Kultowa pieśniarka i autorka tekstów otrzymała nagrodę za całokształt twórczości. Każdy z wykonawców na swój sposób odniósł się do klasycznych piosenek Joni Mitchell.

Jej dyskografia obejmuje 19 albumów studyjnych. Pierwszy ukazał się w roku 1968, a ostatni w 2007. Jak na folk-rockową artystkę to nie jest imponująca ilość. W tym jednak przypadku stosunkowo niewielka liczba płyt przekłada się na wybitne dokonania. Piosenki Joni Mitchell to dzieła sztuki muzycznej i poetyckiej. O klasie jej twórczości świadczą artyści, z którymi współpracowała przez te wszystkie lata: Charles Mingus, Jaco Pastorius, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Brian Blade i wielu innych.

Na koncercie honorującym artystkę Ellie Goulding zaśpiewała wielki przebój Joni Big Yellow Taxi z 1970 roku (który po raz pierwszy pojawił się na trzecim jej albumie Ladies Of The Canyon), a Brittany Howard i Herbie Hancock połączyli siły, aby wykonać Both Sides Now (z albumu Clouds z 1969 roku).

Fot. Al Drago/Bloomberg via Getty Images