Love for Sale
Tony Bennett & Lady Gaga 

Columbia Records 2021, TT: 43’55”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

Na pierwszy rzut oka i ucha tych dwoje artystów dzieli wszystko. On, to legendarny już dziś wokalista jazzowy, autor prawie 90 płyt, zdobywca 18 Nagród Grammy (36 nominacji), porównywany niejednokrotnie do Franka Sinatry. Ona – kontrowersyjna gwiazda muzyki pop, szokująca wielokrotnie swoim scenicznym emploi, wokalistka obdarzona głosem o ogromnej skali, której charyzma i talent, bez względu na to czy jesteśmy fanami tego rodzaju muzyki, czy nie, są wartościami, z którymi trudno dyskutować, a jej ostatnia rola filmowa jest tylko tego potwierdzeniem. Oprócz dotychczasowego doświadczenia muzycznego tych artystów dzieli też ogromna różnica wieku.

Przede wszystkim jest jednak coś, co ich łączy. To niezwykła wręcz muzykalność, szacunek dla muzycznej tradycji, wyczucie frazy, głęboka przyjaźń i… włoskie pochodzenie.

95-letni Tony Bennett i 35-letnia Lady Gaga, bo o nich tu mowa, 1 października 2021 r. wydali wspólny album Love For Sale, którym oddają hołd dla twórczości Cole Portera. Na płycie możemy usłyszeć tak wszystkim znane utwory, jak tytułowy Love For Sale, Night and Day czy I’ve Got You Under My Skin. Całość okraszona jest ognistymi wręcz bigbandowymi aranżacjami, w którym nie brakuje również balladowych smyczkowych brzmień o swingowym pulsie. Za produkcję płyty odpowiedzialny był syn Tony Bennetta – Dea Bennett, a całość została nagrana w nowojorskim Electric Lady Studios.

Album Love For Sale, to już drugie spotkanie tych dwojga wokalistów. W 2014 r. nagrali płytę wspólną płytę zatytułowaną Cheek To Cheek, która w 2015 r. okupowała szczyt listy Billboardu.

Niestety, wygląda na to, że to już ostatnia płyta Tony Bennetta, u którego podczas trwania sesji nagraniowej do tej płyty zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Słuchając pełnego swingowego żaru głosu Bennetta trudno uwierzyć, że artysta zmaga się z ciężką chorobą. Śpieszmy się więc słuchać wielkich artystów.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak