Johann Joseph Vilsmaÿr: Artificiosus Concentus pro Camera. Six Partitas for violin solo
Peter Sheppard Skærved – violin

Athene 2021, TT: 75’00”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Skærved’s virtuosity is amazing. The violinist seems effortless, elegant and expressive. Thanks to this, we can trace not only the process of creating these unusual compositions, but also achieve the rare pleasure of listening to music

W powszechnym odbiorze barokową twórczość na skrzypce solo reprezentują trzy pomnikowe cykle: Sonaty Misteryjne Bibera (z początków epoki) i zbiory sonat Bacha i Telemanna, pokazujące tę formę muzyczną w jej największym rozkwicie. Sześć partit Johanna Vilsmaÿra wypełnia lukę miedzy Biberem a Bachem.

Vilsmaÿr znał twórczość Bibera i współpracował z nim w Salzburgu. Trudno się więc dziwić, że wkład Vilsmaÿra w ten gatunek muzyczny jest dość ortodoksyjny i nawiązuje do mistrzowskich kompozycji twórcy Sonat Misteryjnych.

W prezentowanym nagraniu Peter Sheppard Skærved gra na skrzypcach Amatirego z 1629 roku, których piękny, głęboki i zarazem niezwykle subtelny ton wydaje się idealnym do kompozycji Vilsmaÿra.

Ale to nie jedyny atut wydawnictwa. Podczas gdy jeszcze 20 lat temu większość ludzi uważałaby Sonaty i Partity Bacha na skrzypce solo za odosobnione arcydzieło, odkrycia muzykologiczne podobnych dzieł do Sześciu Partit Vilsmaÿra, pomagają umieścić je w szerszym kontekście i spojrzeć na nie jak na coś w rodzaju brakującego ogniwa w tej genealogii. Wirtuozeria Skærveda jest niesamowita. Skrzypek gra jakby bez wysiłku, elegancko i wyraziście. Dzięki temu możemy prześledzić nie tylko proces tworzenia tych niezwykłych kompozycji, ale i osiągnąć rzadko spotykaną przyjemność płynącą ze słuchania muzyki.

Robert Majewski