Carl Maria von Weber: Complete Works for Piano and Orchestra 
Ronald Brautigam – piano, Kölner Akademie, Michael Alexander Willens – direction

BIS Records 2021, TT: 56’18”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Carl Maria von Weber, Roland Brautigam and the Kölner Akademie fit together like a glove. I will not part with this album for a long time

Wiele zagadek kryje jeszcze muzyka poważana. Jedną z nich jest ta – czemu koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera są ciągle prawie zupełnie nieznane? Nie są banalne, wymagają od pianisty wysokich umiejętności technicznych i zapadają w pamięć słuchacza. Czego chcieć więcej? Może to nagranie odmieni ich los. Są po temu wszelkie powody, bo Weber i grający jego utwory Ronald Brautigam oraz towarzysząca mu orkiestra Kölner Akademie pasują do siebie jak ulał. Warto dodać, że wszystkie utwory nagrano na instrumentach historycznych.

Swoje dwa koncerty fortepianowe Weber napisał jako utwory popisowe, wykonywane podczas swoich licznych tournée. Uzupełniający płytę Konzertstück jest z kolei pierwowzorem koncertu romantycznego, praktykowanego potem przez samego Franciszka Liszta. Węgier był wielkim admiratorem twórczości Webera i często grywał zarówno Konzertstück, jak i najeżone piekielnymi trudnościami technicznymi oba koncerty.

Doskonałe pod każdym względem wykonanie Brautigama podkreśla bogate w kontrasty i niuanse utwory na fortepian i orkiestrę. Nie znam innej interpretacji, która tak sugestywnie pokazałaby, jak rewolucyjne było muzyczne myślenie Webera. Jeśli dodać do tego świetny akompaniament Kölner Akademie pod wodzą Michaela Alexandra Willensa i wzorcową realizacje dźwięku, to otrzymujemy album, który trafia w samo sedno muzyki Webera. Jeszcze długo nie będę rozstawał się z ta płytą.

Robert Majewski