Music for the King of Scots – Inside the Pleasure Palace of James IV
The Binchois Consort, Andrew Kirkman – direction

Hyperion Records 2021, TT: 55’20”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

Despite these hellishly difficult recording conditions, the singing is of the highest quality, with admirable intonation and freshness of sound

Najnowsze nagranie The Binchois Consort jest niezwykle interesujące pod wieloma względami. Po pierwsze – przynosi imponujące wykonanie programu pochodzącego z Carver Choirbook (jednej z zaledwie dwóch zachowanych kolekcji muzyki z przedreformacyjnej Szkocji); po drugie – jest zwieńczeniem dwóch interesujących projektów badawczych: Przestrzeń, miejsce, dźwięk i pamięć: wciągające doświadczenia z przeszłości oraz Słuchanie muzyki w historycznej Szkocji; wreszcie po trzecie – dla potrzeb nagrania odtworzono wirtualnie akustyczną przestrzeń zrujnowanej kaplicy królewskiej Pałacu Linlithgow – taką jaka istniała na przełomie XV i XVI wieku.

Pałacu Linlithgow był pałacem królów i królowych Szkocji. Znajduje się on na zachód od Edynburga i był schronieniem dla rodziny królewskiej w drodze między stolicą a ich główną rezydencją w Stirling. To tu urodzili się Jakub V i Maria Królowa Szkotów.

Niedawno naukowcy i inżynierowie dźwięku odtworzyli komputerowo warunki akustyczne panujące w tym miejscu, a The Binchois Consort pod dyrekcją Andrew Kirkmana wykonali utwory śpiewane w tym miejscu za czasów króla Jakuba IV.

Nagrania dokonano najpierw w trudnych warunkach komory bezechowej, a dopiero potem dodano komputerowo zaprogramowany pogłos. Mimo tych piekielnie trudnych warunków, śpiew jest najwyższej jakości, z godną podziwu intonacją i świeżością brzmienia. Charakter tej mimo wszystko kameralnej akustyki pozwolił na wydobycie szczegółów, których nie dałoby wyłuskać się w studio lub podczas koncertu.

Na płycie znalazła się mało znana Missa Horrenda subdenda rotarum machinamento  (znana również jako  Missa Deus Creator omnium, a określona na płycie jako Msza św. Katarzyny). Utwór wiąże się bowiem z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czczonej przez Jakuba IV. Nagranie uzupełniają drobniejsze kompozycje, również wykonywane podczas nieszporów poświęconych Świętej – Magnificat i Ave Maria, mater Dei.

Robert Majewski