Belle Époque. French Music for Wind
Orsino Ensemble, Pavel Kolesnikov – piano

Chandos, 2021, TT: 79’24”

plyta miesiaca new  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star

It couldn’t be better!

Flecista Adam Walker założył Orsino Ensemble, żeby grać i zarazem promować muzykę kameralną, pisaną na instrumenty dęte. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta Belle Époque. Nagranie z udziałem pianisty Pawła Kolesnikowa przynosi francuską muzyką z okresu fin de siècle’u. Nie mogło być lepiej. Orsino Ensamble zadebiutowali wciągającym, różnorodnym i bardzo eklektycznym albumem. 

Belle Époque smakuje jak wykwintna uczta. Pośród pyszności znajdziemy Syrinx, Petite pièce i Première Rapsodie Debussego, Divertimento Roussela i Koncert fletowy Chaminade. 

Do gustu przypadły mi najbardziej trzy inne kompozycje. Najbardziej znaczącą na płycie wydaje się Kwintet op. 8 André Capleta z 1898 roku. Wyrazisty i neoklasyczny w kontrapunkcie. Pomimo skojarzeń z Debussym, które zazwyczaj przypisuje się Capletowi, tutaj bardziej przypomina on stylem Ravela. 

Równie piękny jest Romance op. 36 Saint-Saënsa na róg i fortepian, skomponowany na cześć urodzonej w Danii carycy Marii Fiodorownej. 

Ale prawdziwym odkryciem są dla Dwa Nokturny Koechlina na flet, róg i fortepian. Te senne i pełne erotyzmu utwory, przynoszą nierozwiązane harmonie i falujące rytmy. 

Oczywiście nawet najlepszy program w rękach miernych muzyków nie wzbudziłby zachwytu. Na szczęście Orsino Ensemble tworzą znakomici instrumentaliści. Wszystkie partie są zagrane precyzyjnie, z dobrze rozłożonym napięciem, a gdzie trzeba – śpiewnie i z logicznym frazowaniem. Czekam z niecierpliwością na następne wydawnictwa zespołu.