Do You Hear Me?
Ida Sand

ACT Music, 2021, TT: 44’36”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

Do niedawna, kiedy miałem posłuchać muzyki ze Skandynawii mówiłem sobie: „to cóż, że ze Szwecji”, zamykałem oczy i wciskałem „play”. Dotychczas bowiem cała moja miłość do muzyki, która opiera się na więcej niż trzech akordach skupiała się wokół twórczości artystów zza oceanu i raczej unikałem tych europejskich, i żeby było jasne… nie jestem i nigdy nie byłem miłośnikiem Abby.

Moje myślenie o muzyce z północy Europy zaczął zmieniać jednak Leszek Możdżer, który z powodzeniem zaczął muzycznie romansować m.in. z Larsem Danielssonem – świetnym szwedzkim muzykiem jazzowym. I tak z czasem stałem się zagorzałym fanem tej muzyki. Dzisiaj polecam kolejne nagranie, które ukazało się pod szyldem rekomendowanej już przeze mnie niemieckiej wytwórni płytowej ACT Music. Ida Sand jest szwedzką wokalistka jazzową i pianistką. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec był śpiewakiem w Królewskiej Operze Szwedzkiej, matka zaś muzykiem kościelnym i nauczycielką gry na fortepianie. Ida ukończyła Högskolan för scen och musik na Uniwersytecie w Gothenburgu. Jej kariera muzyczna nabrała tempa, kiedy znalazła się pod skrzydłami ACT Music.

Najnowsza jej płyta Idy Sand Do You Hear Me? (szósta w jej karierze), to kompilacja jazzu z elementami bluesa, rocka i popu. Na płycie towarzyszą Idzie pierwszoligowi szwedzcy muzycy.

Teraz, kiedy trafiam na muzykę ze Skandynawii, myślę sobie: „to dobrze, że ze Szwecji.”

Polecam zdecydowanie.