On Vacation
Till Brönner & Bob James

Sony Music., 2020, TT: 66’00”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star   rm red star

Oładka i tytuł tej znakomitej płyty nie zachęca do jej posłuchania, a już na pewno do wydania na nią pieniędzy. Kiedy patrzę na nią, w mojej głowie od razu pojawiają się krzykliwe tytuły i okładki wydawnictw, które wraz z coraz mocniejszymi promieniami słońca pojawiają się na półkach supermarketów i (o zgrozo) sklepów, w których zwykle spodziewamy się odrobinę wyższej kultury. Wpół nagie dziewczyny patrzące pożądliwym wzrokiem i tytuły w rodzaju – TOP DANCE HITS, TOP DISCO HITS, czy PARTY TIME ON THE BEACH, kłują nasze oczy i wgryzają się w mózg jak kornik.

Płyta, do posłuchania której chcę Was jednak zachęcić, to album On Vacation. Pierwszy z muzyków firmujących tę muzykę, to świetny niemiecki trębacz i wokalista jazzowy – Till Brönner, drugi to Bob James – amerykański pianista jazzowy, aranżer i producent muzyczny, założyciel gwiazdorskiego w składzie zespołu Fourplay. Obaj panowie na proponują nam zestaw szlachetnie zaaranżowanych, kompozycyjnie przemyślanych jazzowych utworów. To, że ta muzyka brzmi lekko i zwiewnie jest w tym wypadku tylko komplementem i nie ma nic wspólnego z określeniem „łatwa”, choć pewnie znajdziemy ją w sklepie na półce z etykietką „Easy listening”.

Oddałbym dużo, żeby taka muzyka dobiegała z kawiarnianych ogródków gdzieś w Międzyzdrojach, Ustce czy Sopocie. Do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto pomyśleć o swoim TOP HITS na ten czas. W moim topie znajdzie się na pewno ta właśnie płyta.