Okres blokady uniemożliwia artystom normalne funkcjonowanie. Najgorsza jest niemożność spotykania się i wspólnego muzykowania. King’s Singers, jeden z najlepszych zespołów wokalnych na świecie, postanowili wykorzystać technologię i zaprosić do wspólnego nagrania słynnej pieśni Henry’ego Purcella Music for a While naszego znakomitego kontratenora Jana Jakuba Orlińskiego.

– Wiedzieliśmy, że Jakub słuchał naszej grupy od najmłodszych lat. Wiemy też, że Jakub odnosi ogromne sukcesy jako solista. Współpraca wydawała się naturalna, a piękny utwór Music for a While idealnie pasował i Jakubowi, i nam. Słowa tej pieśni nabierają szczególnego wydźwięku w tych niespokojnych czasach – piszą na swojej stronie King’s Singers.

Piosenka w ich wykonaniu wkrótce po premierze stała się hitem Internetu i przypomniała inne świetne wykonania. Oto kilka propozycji.

Jednym z pierwszych wykonawców w czasach współczesnej fonografii był Alfred Deller – popularyzator oraz orędownik powrotu do używania głosu kontratenorowego w muzyce dawnej.

Jeśli jesteśmy w świecie kontratenorów, to nie może w nim zabraknąć Philippe’a Jaroussky’ego…

…i Andreasa Scholla.

Są też jazzowe wersje. Bobo Stenson Trio (przewiń do 45 minuty, chociaż cały koncert wspaniały)