Ania Karpowicz – flecistka i organizatorka życia muzycznego – dostała tegoroczny Paszport POLITYKI w kategorii „muzyka poważna”.

Urodziła się w Warszawie, studiowała w Łodzi i Detmold. Była wielokrotnie nagradzana na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Grała w European Union Youth Orchestra. W 2013 r. założyła kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble. Zespół występuje na większości festiwali nowej muzyki w Polsce.

Zainicjowała szereg koncertów i festiwali, w tym WarszeMusic, w ramach którego na podwórkach kamienic warszawskiego getta prezentowane są kompozycje kameralne Żydów polskich. W sektrum jest zainteresowań solistycznych jest głównie muzyka XX i XXI wieku.

W uzasadnieniu przyznania Paszportu czytamy:

„Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny”.

Laureaci pozostałych kategorii:

Kategoria Film: Piotr Domalewski

Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21

Kultura zdalna: Artur Liebhart – Millenium Dosc Against Gravity

Kategoria Literatura: Mira Marcinów

Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas

Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa

Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales

Nagroda dla „Kreatorów kultury”: Bożena i Lech Janerkowie

Paszport „Polityki” to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Ustanowiona została w 1993 roku przez tygodnik „Polityka” i przyznawana twórcom w siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka i estrada oraz – od roku 2016 – kultura cyfrowa.

Więcej o laureatach na stronie organizatorów polityka.pl

Zdjęcie: ania-karpowicz.com