Teraz to już czuć, że idą święta! Ekipa powstającego Radia 357 nagrała świąteczną piosenkę Przyjaciele pewnej ryby 2020. W ten sposób dziennikarze wyrzuceni lub zmuszeni do odejścia z radiowej Trójki kontynuują tradycję „Przyjaciół Karpia” – projektu zespołu pracowników Programu Trzeciego Polskiego Radia, którzy co roku, przez 20 lat, nagrywali piosenkę o perypetiach pewnego karpia.

Charakterystyczny refren zaczynał się zawsze od słów „Krok po kroku, krok po kroczku, najpiękniejsze w całym roczku – idą święta”. Słowa pisali dziennikarze Trójki (najczęściej: Kuba Strzyczkowski, Grzegorz Wasowski, Artur Andrus), a wykonywał – cały zespół. Nagrane piosenki znalazły się na kilku wydawnictwach charytatywnych.

Na początku grudnia Polskie Radio zastrzegło w Urzędzie Patentowym nazwę Przyjaciele Karpia. Nie wolno jej używać, nie można też nagrywać piosenek i teledysków pod tą nazwą. Nadawca zastrzegł nazwę już po tym, jak dziennikarze Radia 357 ogłosili, że w tym roku „Karp” powstanie w ich redakcji.

W efekcie zwolnień lub odejścia z Trójki niemal wszystkich czołowych dziennikarzy, rozgłośnia zanotowała najniższy udział w rynku w swojej historii – zaledwie 2,6%. Polskie Radio w 2019 roku osiągnęło 10,44 mln zł straty netto w porównaniu do 15,3 mln zysku netto w roku poprzednim.