Noumen
Sebastian Aleksandrowicz, Lutosławski Quartet

NFM Recordings, CD Accord, ACC 254-2, NFM 52, 2020, 54’ 19”

rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  rm red star  

Tytuł płyty – „Noumen” – nawiązuje do kantowskiego określenia rzeczywistości, która istnieje niezależnie od świadomości i która jest absolutnie niepoznawalna.

Album podpisali znakomity polski oboista Sebastian Aleksandrowicz oraz znany i uznany Lutosławski Quartet. Ich projekt nie tylko pobudza wyobraźnię ale i pokazuje współczesne oblicze oboju – instrumentu który w powszechnej świadomości kojarzy się raczej z barokiem niż muzyką XXI wieku.

Prawie wszystkie kompozycje na płycie mają program, czyli sugerują słuchaczom treści pozamuzyczne. „Po drugiej stronie ciszy” Zbigniewa Bargielskiego, „Dom pracy twórczej” Jana Duszyńskiego czy „Noumen 2” Aleksandra Kościówa – już same tytuły określają jasny kierunek dla wyobraźni. Jedynym, nie wprost programowym utworem jest „Pięć miniatur na obój i kwartet smyczkowy” Marcina Markowicza.

Klarowność brzmienia, doskonałość techniczna muzyków, arcyciekawe kompozycje i wspaniała realizacja dźwiękowa czynią z tej płyty nagranie, któremu wróżę deszcz nagród w tegorocznych podsumowaniach na najlepszą płytę z muzyka współczesną. Zdziwiłbym się, gdyby tak się nie stało.

(Pierwotnie tekst recenzji ukazał się w Gazecie Wyborczej Płock 24 września 2020 r.)