Olimpians
Vince Mendoza, Metropole Orkest

Modern Recordings, BMG Rights Management GmbH 2023, TT: 60’00”

Lista wielkich artystów, z którymi pracował Vince Mendoza, amerykański aranżer, kompozytor, dyrygent i producent, laureat 7 Nagród Grammy (36 nominacji) jest naprawdę imponująca. Są wśród nich przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, m.in. Sting, Melody Gardot, Elvis Costello, Bjork, Joe Zawinul, John Scofield, Pat Metheny, Michael Brecker, Charlie Haden, Kurt Elling, Yellowjackets, Al DiMeola, Gino Vanelli, Herbie Hancock, Ivan Lins, Al Jarreau, Joni Mitchell. To jedynie niektórzy z artystów, których Vince dotknął swoim muzycznym geniuszem.

Ma na swoim koncie współpracę z największymi orkiestrami symfonicznymi świata, w tym m.in. z Orkiestrą Filharmonii Berlińskiej, Orkiestrą Symfoniczną BBC, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Czeską Orkiestrą Symfoniczną i przede wszystkim Metropole Orchestra of the Netherlands, która jest największym tego rodzaju pełnoetatowym zespołem na świecie. Zespół wykonuje muzykę pop, jazz, muzykę bigbandową i muzykę symfoniczną, a Mendoza od 6 lat jest jego głównym dyrygentem.

Muzykę Vince Mendozy na jego najnowszej płycie nagranej, a jakże by inaczej, z Metropole Orchestra of the Netherlands i zatytułowanej Olimpians bardzo trudno zaszufladkować. Jest na tym albumie świetnie zaaranżowany jazz z udziałem wokalnym Dianne Reeves i Cecile McLorin Salvant, jest szeroko zorkiestrowana muzyka ilustracyjna zahaczająca o twórczość Henry Manciniego, są w końcu rasowe bigbandowe brzmienia, mnogość płaszczyzn dźwiękowych, zmienność dynamiki i rytmu, mnóstwo muzycznych kolorów.

Genialne aranżacje Mendozy sprawiają, że ogromny aparat wykonawczy (ok 60 symfoników + muzycy towarzyszący) nie przytłacza muzyki, która brzmi lekko i wręcz porywająco.

Jeżeli szukacie jakieś alternatywy dla miałkiego popu, to najnowsza płyta Vince’a Mendozy jest dla was.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak © 2023