Keep Your Courage
Natalie Merchant

Nonesuch Records 2023, TT: 54’43”

Lubię takie sytuacje, kiedy przyjaciel wysyła mi link z komentarzem: „posłuchaj”. Wiem wtedy, że napewno odkrył coś w czeluściach internetu, co warte jest posłuchania, na co warto zwrócić uwagę i może warto o tym napisać, podzielić się z innymi. Nie inaczej było tym razem.

Natalie Merchant, to amerykańska wokalistka i autorka tekstów. Jej dziadek przybył do Stanów Zjednoczonych z Sycyli, a jego nazwisko przed zangielszczeniem brzmiało „Mercante”. Od 1981 roku była główną wokalistką i autorką tekstów w zespole 10.000 Maniacs, z którym nagrała siedem albumów. Zespół opuściła w 1994 roku, żeby rozpocząć karierę solową. Wydany w kwietniu tego roku album Keep Your Courage jest dziewiątym wydawnictwem w jej solowej karierze, a materiał na płytę powstał na przełomie 2020 i 2021 roku.

W warstwie muzycznej album przepełniony jest akustycznymi brzmieniami, orkiestrowymi aranżacjami, które nadają mu lekkości, subtelności, nie stroniąc od brzmień irlandzkich i nawet dalekowschodnich. W nagraniu albumu oprócz pokaźnej grupy muzyków symfonicznych wziął też udział zespół Lúnasa wykonujący tradycyjną muzykę irlandzką, Resistance Revival Chorus (60 osobowy chór), Kinan Azmeh, syryjski klarnecista i kompozytor muzyki współczesnej i puzonista jazzowy Steve Davis.

W głosie Natalie Merchant jest dojmująca szczerość, autentyczność, prawda i szlachetność wywołująca dreszcz na plecach. Natalie całą płytę poświęciła miłości, uczuciu, które dodaje nam odwagi, żeby móc jakoś żyć w świecie pełnym strachu i chaosu. W śpiewaniu Natalie słuchać trochę Carole King, Patti Smith czy Joni Mitchell, co nadaje jej głosowi jeszcze większego kolorytu.

„Piosenki zawarte w tym albumie zostały napisane i nagrane podczas pandemii, okresu strachu na każdym poziomie, ale to nie jest album o koronawirusie ani chaosie, który spowodował. W większości jest to album o ludzkim sercu” – mówi Merchant w jednym z wywiadów.

Natalie Merchant znana jest również ze swojej działaności społecznej na rzecz równości i ochrony środowiska. W latach 2007-2011 zasiadała w Radzie Stanu Nowy Jork ds. Sztuki, a ostatnio została powołana Rady Powierniczej American Folklife Center Biblioteki Kongresu USA.

Jeżeli chcecie posłuchać czegoś, co nie jest produkcją jednego człowieka przy komputerze, czegoś co brzmi autentycznie i prawdziwie, to najnowsza płyta Natalię Merchant jest dla was.

Polecam zdecydowanie.

Jacek Bulak © 2023