Teraz codzienność jest nowoczesna, zalgorytmizowana, daje poczucie bezpieczeństwa. Dziś codzienność jest niecodzienna.

Codzienność to rzeczy i sprawy zwykłe i codzienne. Kojarzy się z rutyną, szarzyzną i znojem. Jednak profesor Roch Sulima w swojej najnowszej książce Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku twierdzi, że udręka szarej codzienności znika, szczególnie wśród młodego pokolenia. Kultura popularna nadała jej powab. Dziś codzienność jest niecodzienna. Spełnia pożądania, nie jest koniecznością, jest modna, stała się głównym tematem rozmów i najważniejszym elementem dyskursu społecznego. Napędza kulturę, sztukę i religię, jest mitotwórcza.

Dawne rozumienie szarej codzienności, wykuwanej w pocie czoła i mozole, odeszło do lamusa. Teraz codzienność jest nowoczesna, zalgorytmizowana, daje poczucie bezpieczeństwa i determinuje samorealizację jednostek i narodów. Roch Sulima opisuje przełomy społeczno-historyczne i fakty, które determinują codzienność. Umieszcza je w kontekście filozoficzno-kulturowym i wyjaśnia ich znaczenie. Każde zagadnienie to osobny esej, bogaty w odniesienia, dygresje – zawsze trafne i konkretne. Przez to bogactwo przypisów przyprawia o zawrót głowy, ale i sprawia, że można ruszyć w dalszą podróż.

W swoich tekstach profesor Sulima zabiera czytelnika na plażę, na stadion sportowy, wyprowadza na ulicę, podgląda Ogólnopolski Strajk Kobiet, przygląda się brutalizowaniu języka w sferze publicznej. Analizuje fenomen używania smartfonów, podejmuje refleksję nad śmieciami. Robi to wszystko, aby zdefiniować zachodzące w społeczeństwie procesy, wskazać ich znaczenie, pokazać kontekst kulturowy i opatrzyć mnogością skojarzeń.

„Powidoki codzienności” zrobiły na mnie duże wrażenie, uwiodły erudycją i precyzyjnym językiem.

Robert Majewski © 2023

Roch Sulima, Powidoki codzienności. Obyczajowość Polaków na progu XXI wieku, Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2022, s.

Pierwotnie tekst ukazał się 14.08.2022 na łamach Gazety Wyborczej Płock.