Joseph Marchand: Suites
{oh!} trio (Martyna Pastuszka, Anna Firlus, Krzysztof Firlus, Jan Čižmář)
Aparte Music, Little Tribeca, AP301, 3CD, TT: 150’00”

Artyści, producenci i wydawcy muzyki dawnej marzą tylko o jednym: by gdzieś, gdzie się nikt tego nie spodziewa, odnaleźć zaginione albo nieznane dzieła dawnych mistrzów. Śnią o strychach pełnych zakurzonych manuskryptów, o akcjach ratunkowych, podczas których w ostatniej chwili wyciągają z płonącego kominka zaginioną pasję Bacha, albo o aukcjach, na których kupują za bezcen jakieś rękopisy. 

Te sny nie są wcale mało prawdopodobne, a niektórym się spełniają. To bez wątpienia przydarzyło się Martynie Pastuszce, Annie Firlus i Krzysztofowi Firlusowi. Tworzone przez nich {oh!} trio (z gościnnym udziałem lutnisty Jana Ciżmara) wydało właśnie potrójny album z suitami Josepha Marchanda, znalezionymi w zbiorach Bibliothèque National de Paris.

Joseph Marchand był członkiem królewskich zespołów działających na francuskim dworze na początku XVIII w. Do czasu tej płyty jego kompozycje były prawie nieznane i nienagrywane. 

Ale wartość tego wydawnictwa to nie tylko jego walory historyczne. Znakiem rozpoznawczym {oh!} trio jest znakomite wyczucie stylu. Artyści grają Marchanda ekspresyjnie i zarazem ujmująco dyskretnie i delikatnie. Są pięknie naturalni, a jednocześnie niezwykle wyrafinowani. Nie ma tu gwiazdorstwa, choć wszyscy muzycy prowadzą aktywne życie koncertowe, a Martyna Pastuszka jest koncertmistrzynią w topowym Pygmalionie i szefuje świetnej {oh!} Orkiestrze. 

Wspaniałe muzyczne odkrycie i świetna płyta. Josephowi Marchandowi, jeśli jej słucha w niebiesiech, popłynęła niejedna łza wzruszenia.

Robert Majewski © 2023