Waiting For The Sun To Rise
Marc Jordan

Cafe Records, Linus Entertinament 2023, TT: 53’50”

Marc Jordan, to 75-letni, urodzony w USA, kanadyjski wokalista, kompozytor, producent muzyczny, muzyk sesyjny i aktor. Jest autorem piosenek, które wykonuje (lub wykonywała) czołówka artystów światowej muzyki pop, m.in: Diana Ross, Rod Stewart, Chicago, Olivia Newton-John, Heart, Joe Cocker, Bette Midler, Bonnie Raitt, Cher, Cyndi Lauper, Bonnie Raitt, Cher, Kenny Loggins czy Manhattan Transfer.

Dwie ostatnie płyty Marca Jordana, Both Sides (2019) i nagrana w duecie z żoną Amy Sky – He Sang She Sang (2021), to wydawnictwa typu Great American Songbook. O drugiej z tych płyt pisałem na łamach tego bloga (tutaj).

Najnowsza, 15 studyjna płyta, zatytułowana Waiting For The Sun To Rise, to powrót artysty do autorskich kompozycji, choć w zestawie dwunastu utworów znajdują się dwa covery: The Downtown Lights zespołu The Blue Nile i wielki przebój duetu Tears For Fears Everybody Wants to Rule the World, w niezwykłej urody smooth jazzowej aranżacji. Marc Jordan, który znany jest ze swojej wielkiej atencji do jazzu na najnowszej płycie zamieścił również utwór Coltrane Plays The Blues z udziałem Randy’ego Breckera na trąbce.

Cała płyta zaaranżowana jest niezwykle starannie i elegancko (nie wiem, czy to właściwe określenie dla muzyki). Są w niej akustyczne brzmienia fortepianu i instrumentów smyczkowych – wszystko we właściwych proporcjach. Za piękne brzmienie płyty odpowiedzialny jest Lou Pomanti, kompozytor, producent, muzyk, znany m.in. z dwóch płyt Michaela Buble’a nagrodzonych Grammy.

Głos Marca Jordana na jego najnowszej płycie jest lekko chrapliwy. Przez to brzmi intymnie i kojąco. „Marc Jordan zawsze stawiał na bezkompromisową jakość. Ma sposób na to, by nie robić tego, co oczywiste, i to czyni z niego świetnego autora piosenek: mówi i gra inaczej niż wszyscy” – mówi David Foster, ikoniczna już postać w historii światowej muzyki rozrywkowej. Tę jakość słychać od pierwszej do ostatniej nuty tej naprawdę pięknej płyty.

Płytę Waiting For The Sun To Rise Marca Jordana polecam zdecydowanie, na każdą porę roku, nie tylko na majówkę.

Jacek Bulak © 2023