John Dowland: (Complete) Lachrimae
Musicall Humors
Alpha Classics, Outhere Music 2023, Alpha 944, TT: 70’29”

This interpretation approaches the listener without being imposing. And instead of being just a trip to the land of sadness, it refreshes and calms down. Don’t pass this album by indifferently.

Zespół Musicall Humors nagrał słynne Lachrimae Johna Dowlanda w 2018 roku. Pojawia się ono dopiero teraz. Można więc powiedzieć, że dojrzało jak wino. Tak właśnie brzmi ta interpretacja: czysto, klarownie i zarazem jest pełna harmonii i głębi; otwiera swój smak z każdym kolejnym wysłuchaniem. 

To bardzo pożądane cechy w tym utworze. Są one niejako znakiem rozpoznawczym cyklu Dowlanda na lutnię i skrzypce i consort viol. Siedem utworów z “łzami” w roli głównej, które odmalowują wszystkie bolesne stany ducha i reprezentuje epokę, która oddawała się melancholii, uszlachetniała ją i przekształcała w sztukę. 

Musicall Humors umiejętne poprzeplatali siedem części Lachrimae z wybranymi galiardami z drugiej części zbioru. Mają one nieco pogodniejszy, taneczny charakter. Tak jak “po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”, tak po każdej wylanej łzie, następuje radośniejsza chwila. Zapobiega to nużącemu wrażeniu, jakie może czasem wywołać nagranie utworów Lachrimae dokonane jeden po drugim. Jeśli do tego dodamy piękne i soczyste brzmienie consortu, wzmocnione kapitalną lutnią Thomasa Dunforda, to możemy pokusić się o stwierdzenie, że muzyka Dowlanda nie mogłaby być zagrana bardziej wykwintnie i zmysłowo. 

Ta interpretacja zbliża się do słuchacza, nie narzucając się. I zamiast być tylko wyprawą w krainę smutku, pokrzepia i uspokaja. Nie przejdźcie obok tego albumu obojętnie. 

Robert Majewski © 2023

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.