Thomas Selle: Johannespassion
Dantes Diwiak, Johannes Euler, Janno Scheller, Göttinger Barockorchester, Antonius Adamske – direction
Coviello Classics 2023, COV92304, TT: 51’34”

Na długo przed Telemannem Hamburg był bastionem muzyki barokowej. Thomas Selle (1599-1663) pełnił tam od 1641 roku wpływową funkcję dyrektora muzycznego w czterech głównych kościołach. Wkrótce po objęciu stanowiska, zaprezentował Pasję według św. Jana. Selle odmalował postaci dramatu poprzez specyficznie dobrany akompaniament instrumentalny. Jak wiemy, retoryka muzyczna była znakiem rozpoznawczym niemieckich pasji. Tu jednak mamy do czynienia z mieszanką rodzimego stylu z włoskim. 

Niezwykłą barwność osiągają u Seelego przede wszystkim tzw. intermedia, czyli wielogłosowe, kontemplacyjne części chóralne o dość złożonej strukturze wokalno-instrumentalnej. To charakteryzuje samodzielny styl północnoniemiecki, który pod wieloma względami różni się od środkowoniemieckiego, reprezentowanego przez znacznie bardziej znanego dziś Heinricha Schütza. 

Dyrygent, Antonius Adamske, stworzył stylową, a więc dość chłodną wyrazowo i powściągliwą emocjonalnie interpretację. Szkoda tylko, że poprowadził chór orkiestrę barokową z Getyngi dość kanciasto. Soliści brzmią poprawnie, choć nie wznoszą się ponad przeciętność. W konsekwencji mamy raczej do czynienia z nagraniem dokumentalnym a nie kreacją artystyczną. 

Robert Majewski © 2023

Płytę można kupić tutaj.