André Caplet. Le miroir de Jésus
Anke Vondung, Bavarian Radio Chorus, Munich Radio Orchestra, Howard Arman – direction

BR-Klassik 2023, TT: 60’34”

Wonderful interpretation all round

Dzisiaj myślimy o André Caplecie jako o Debussy’m drugiej kategorii, nie zdając sobie sprawy, że kompozytor zmarł w bardzo młodym wieku, właśnie wtedy, gdy osiągnął szczyt swoich możliwości. Wygrał przecież Grand Prix du Rome w 1901 roku, kiedy Maurice Ravel zajął drugie miejsce! Caplet poświęcił większość swojej kompozytorskiej energii muzyce religijnej, a Le miroir de Jésus (Zwierciadło Jezusa) jawi się jako jego opus magnum i duchowe arcydzieło.

Kompozycja składa się z trzech części i jest wzorowana jest na różańcu. Trójdzielna budowa podzielona została na sekwencje poświęcone narodzinom Jezusa, jego męce i ukrzyżowaniu oraz zmartwychwstaniu. Każdą część otwiera chór, który doprowadza do instrumentalnego preludium, po którym mezzosopran śpiewa pięć sonetów do tekstów Henri Ghéona.

Rekomendowana dziś płyta jest drugą z serii zatytułowanej 1923, wydawanej z okazji setnej rocznicy radiofonii niemieckiej przez BR-Klassik. Cykl zawiera kompozycje powstałe właśnie w roku 1923. O pierwszej części pisaliśmy tutaj..

Język muzyczny Capleta rzeczywiście przypomina język jego przyjaciela Claude’a Debussy’ego, ale przyjmuje zupełnie inny, czasem bardziej dramatyczny i skomplikowany charakter. W tym oratorium Caplet tworzy muzykę, jakiej nie słyszano nigdy wcześniej ani później. To ogromnie ekspresyjne i niełatwe w odbiorze dzieło jest w rzeczy samej modlitwą i niezwykle osobistą medytacją kompozytora.

Oprócz oryginalnej wersji na mezzosopran, chór żeński, kwartet smyczkowy i harfę, istnieje inna na mezzosopran, chór żeński, orkiestrę smyczkową i harfę. To właśnie ta wersja jest tu prezentowana, i to w znakomitej interpretacji. Główny dyrygent Chóru Radia Bawarskiego, Howard Arman, znakomicie poprowadził zarówno śpiewaków, jak i absolutnie fenomenalny zespół smyczkowy Monachijskiej Orkiestry Radiowej. Mezzosopran Anke Vondung wydaje się idealny do tej partii, a jej śpiew urzeka delikatnością i ciepłem odpowiednim dla tego dzieła.

Wspaniała interpretacja pod każdym względem i ważny wkład do klasycznej fonografii.

Robert Majewski © 2023