Puzzle
Sophie Pacini – piano
Fuga Libera 2023, FUG 811, TT: 53’09”

W interpretacjach muzyki Chopina szukam osobowości pianisty. Rys indywidualny nie może jednak przekroczyć cienkiej czerwonej linii, za którą jest próżność, przesada i manieryzm. Pożądane cechy znalazłem niespodziewanie u Sophie Pacini. Piszę „niespodziewanie”, bo nie znałem dotąd tej pianistki. Lubię takie niespodzianki. 

Sophie Pacini urodziła się w Monachium w 1991 roku. Od samego początku była dobrze zapowiadającą się pianistką. Choć nadal ma status „wschodzącej gwiazdy”, to pierwsze poważne sukcesy zwiastują dynamiczną karierę. W 2015 roku Sophie została nagrodzona ECHO Klassik jako „Młody Artysta Roku” (za płytę z muzyką Chopina). Dwa lata później otrzymała tytuł „Młodego Artysty Roku” przyznawany przez International Classical Music Award. 

Puzzle jest jej dziewiątą płytą. Rozpoczyna ją dramatycznie wykonana Ballada nr 1 g-moll, op. 23. Pacini gra ją dojrzale, z zaskakującą jak na wciąż jeszcze młodą pianistkę dojrzałością. Przyznam, że to właśnie tym utworem kupiła mnie bez reszty i zachęciła do wysłuchania całej płyty. Cóż za siła wyrazu i wspaniała narracja! Opowieść Pacini ma początek, naturalne rozwinięcie i zakończenie. Wszystko jest spójne i naturalne. Poziom prawdziwie mistrzowski. 

Swoją osobowość odcisnęła pianistka również w pozostałych utworach. W jej wykonaniu etiudy Chopina są niezwykle ekspresyjne, a walce emocjonalne szczere. Aby otrząsnąć siebie i słuchaczy z chopinowskiego afektu, artystka wplotła w recital refleksyjne preludia Skriabina. 

W taki oto sposób podróżujemy przez muzyczny świat Sophie Pacini, pianistki świadomie skoncentrowanej na wyrażaniu siebie. To oczywiście rodzi pytania, ale i przekonuje.

Płytę można kupić tutaj

Robert Majewski © 2023