16 stycznia zmarła legendarna aktorka, Gina Lollobrigida. Byłą jedną z ostatnich europejskich gwiazd „złotej ery kina”. Zyskała sławę w latach 50. XX wieku jako zmysłowy śródziemnomorski symbol seksu, a później, po odejściu ze świata filmu, została fotografką i rzeźbiarką. Miała 95 lat.

Za rolę wieśniaczki Marii De Ritis w komedii romantycznej Luigiego Comenciniego Chleb, miłość i fantazja z 1953 roku dostała nagrodę Nastro d’argento dla najlepszej aktorki i była nominowana do statuetki BAFTA dla najlepszej aktorki zagranicznej. Zagrała również w takich filmach jak Najpiękniejsza kobieta świata Roberta Z. Leonarda, Dzwonnik z Notre-Dame Jeana Delannoya czy Trapez Carola Reeda. Wystapiła także w filmach: Salomon i Królowa Saby Kinga Vidora, Prawo Julesa Dassina, Fanfan Tulipan Christiana-Jaque czy Kiedy nadejdzie wrzesień Roberta Mulligana. Partnerowali jej m.in. Anthony Quinn, Yul Brynner i Rock Hudson. W Najpiękniejszej kobiecie świata o życiu sopranistki Liny Cavalieri, mogła pochwalić się nie tylko talentem aktorskim, ale także umiejętnościami wokalnymi. W jednym z wywiadów wspominała:

To ja śpiewałam, w co nikt nie wierzył. Amerykańskie gazety napisały: piękny głos, szkoda że nie jej. Nawet Maria Callas zapytała mnie: czy to jest twój głos?

Na zdjęciu w towarzystwie Burta Lancastera, i Tony’ego Curtisa w filmie Trapez Carola Reeda.

Posłuchajmy jej talentu wokalnego.