Pastorale
Dorothee Mields, Ensemble 1700, Dorothee Oberlinger – flute, direction

Deutsche Harmonia Mundi 2022, 2CD TT: 97’00”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

„Pastorale” by Dorothee Oberlinger and Ensemble 1700 is one of the most interesting Christmas CDs I have in my collection

To pasterze pierwsi dowiedzieli się o narodzinach Zbawiciela. Przynajmniej tak mówi Pismo Święte. We włoskich miastach ta historia żyje do dziś w zwyczajach bożonarodzeniowych. Już w okresie baroku kompozytorzy tacy jak Corelli, Marcello, Handel, Vivaldi czy Guido czerpali inspirację z pasterskich dźwięków. Piffari (muzykujący pasterze) na Boże Narodzenie schodzili z gór do Rzymu czy Neapolu i grali na swoich tradycyjnych instrumentach, takich jak: dudy i lira korbowa, piffero, flet i skrzypce.

Dorothee Oberlinger wymyśliła swój świąteczny album Pastorale jako spotkanie kultury wysokiej i muzyki folkowej. Znajduje to odzwierciedlenie w fakcie, że oprócz Ensemble 1700 na płycie słyszymy też czteroosobowy zespół Li Piffari e le Muse, który gra na tradycyjnych instrumentach pasterskich.

Kiedy te dwa składy grają razem słynny Koncert bożonarodzeniowy Corellego, brzmi to niewiarygodnie. Dorothee Oberlinger – czerpiąc z angielskich źródeł – zastąpiła partie skrzypiec w concertino fletami prostymi. Natomiast instrumenty pasterskie odgrywają ważna rolę rolę w finałowym Pastorale. To pokazuje muzykę Corellego w zupełnie inny sposób i zbliża do siebie sztukę wysoką i muzykę ludową.

Bardzo podobny efekt można zauważyć, gdy neapolitańska kolęda Tu scendi dalle stelle, którą Scarlatti wykorzystał w jednej ze swoich kompozycji, grana jest bezpośrednio po jego kantacie na Boże Narodzenie. Sopranistka Dorothee Mields ze swoim czystym i ciepłym głosem jawi się tu jako idealna wykonawczyni.

Pozostałe utwory na płycie są również ciekawie, przekonująco dobrane i wykonane. Koncert obojowy Alessandra Marcello Dorothee Oberlinger gra oczywiście na flecie, z zachowaniem bachowskich ozdobników w części środkowej. Z kolei Koncert organowy F-dur Haendla – z kontemplacyjnym pastorele – brzmi bardzo oryginalnie.

Dorothee Oberlinger jak zawsze może polegać na znakomitym Ensemble 1700 z koncertmistrzem Jewgenijem Swiridowem na czele. Warto tez zauważyć artystyczną obecność jej koleżanki i drugiej flecistki, Elisabeth Wirth.

Na dwupłytowej wersji nagrania (lub na portalach streamingowych) muzykę uzupełniają recytacje bożonarodzeniowych tekstów, wykonywane przez aktora Matthiasa Brandta.

Pastorale Dorothee Oberlinger i Ensemble 1700 to jedna z najpiękniejszych płyt na Boże Narodzenie jaką mam w swojej fonotece.

Robert Majewski