Jean-Philippe Rameau: Nouvelle symphonie
Musiciens du Louvre, Marc Minkowski – direction

Chateau de Versailles Spectacles 2022, TT: 64’58”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Minkowski’s approach to Rameau’s music is unparalleled and dramatically effective. This album is a must for lovers of baroque music

W 2003 roku Marc Minkowski nagrał ze swoją orkiestrą Musiciens du Louvre album Symphonie imaginaire. Na własny użytek tłumaczę ten tytuł jak Symfonią wyśniona. Ta antologia muzyki Rameau to według słów dyrygenta „symfonia, której nigdy nie skomponował, a powinien był to zrobić”. 

Album okazał się nieprawdopodobnym sukcesem. Teraz Minkowski powraca z sequelem Nouvelle symphonie. „Nowa symfonia” zawiera najróżniejsze przebłyski z bogatego dorobku Rameau, tym razem nie tylko instrumentalne, ale i wokalne sceny z oper i baletów. 

Baryton, Florian Sempey, który ostatnio często współpracuje z Minkowskim, pokazuje w wokalnych fragmentach albumu, jak ekspresyjnie potrafi śpiewać. Największą atrakcją płyty pozostaje jednak genialne orkiestrowe granie Les Musiciens du Louvre. Wspaniałe fragmenty następują jeden po drugim: Les Indes galantes, Dardanus, Castor et Pollux, Les Paladins – zbyt wiele tego, by je wszystkie wymienić. Razem wszystkie one tworzą zróżnicowaną, ale spójną całość. 

Podejście Minkowskiego do muzyki Rameau jest niezrównane i dramaturgicznie efektowne. Ta płyta to pozycja obowiązkowa dla miłośników muzyki barokowej. 

Robert Majewski

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.