Jazz, Rock i Święty Spokój
Krzysztof Ścierański Trio
Kolektyw 2022, TT: 59’10”

 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Początek lat 80-tych ubiegłego stulecia, Klub Jazzowy „Kosz” w Zamościu. Na mikroskopijnej scenie, spowitej ciężkim papierosowym dymem, samotny facet z brodą i włosami sięgającymi prawie do ramion. W jego rękach bez progowa gitara basowa Ibaneza, a pod stopami mnóstwo elektronicznych urządzeń, o których przeznaczeniu do dzisiaj nie mam pojęcia. Na niewiele większej niż scena widowni siedzi nastolatek, uczeń średniej szkoły muzycznej w klasie gitary klasycznej, dla którego ten długowłosy brodacz, to przybysz z innej, nie tylko muzycznej planety; ktoś, kto z czterech strun potrafi wyczarować świat, o którego istnieniu ten nastolatek nie ma zupełnie pojęcia. W głowie nastolatka, oprócz magicznej przestrzeni muzycznej, którą wyczarował ten kosmita, kołacze się jedna myśl – „chcę grać tak, jak Krzysztof Ścierański”. Niestety, przyszłość potoczyła się inaczej i ten młody, pełny marzeń o wielkiej karierze chłopak, przekonał się, że od powiedzenie sobie słowa „chcę” nie wszystko zależy, ale… to już inna historia.

Krzysztof Ścierański, to basista, kompozytor (m.in. Pomidory Ewy Bem, Brzydcy Grażyny Łobaszewskiej), aranżer, rozchwytywany muzyk sesyjny, samouk.

Dorobek muzyczny Krzysztofa Ścierańskiego, to ponad 150 płyt, na których występował głównie jako muzyk sesyjny (m.in Grzegorz Ciechowski, Maryla Rodowicz, Wilki, Edyta Bartosiewicz, Sztywny Pal Azji, Marek Grechuta, John Porter, Ewa Bem). Był też muzykiem tak ważnych dla polskiej muzyki jazzowej zespołów, jak Laboratorium, String Connection, czy zespołu Zbigniewa Namysłowskiego. Na koncie ma również współpracę m.in. z Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Markiem Bałatą, Ryszardem Sygitowiczem, Markiem Napiórkowskim, Krzesimirem Dębskim. Solowych płyt Krzysztof Ścierański wydał zaledwie kilka.

Utwory na najnowszy, wydany w październiku 2022 roku album – sygnowaną jako Krzysztof Ścierański Trio i zatytułowany Jazz, Rock i Święty Spokój powstały w okresie ostatnich dwóch lat, kiedy z powodu pandemii życie koncertowe zupełnie zamarło. Na płycie możemy również usłyszeć grającego na perkusji Marcina Ścierańskiego (syn basisty), Dariusza Grelę na instrumentach klawiszowych i Waldemara Gołębskiego na EWI (elektroniczny instrument dęty). Jazz, Rock i Święty Spokój to mieszanka jazzu, fusion, muzyki latynoskiej, afrykańskiej, rocka, bluesa i relaksującego, chwilami melancholijnego „świętego spokoju”.

„Muzycznie żyję w swoim świecie” powiedział w jednym z wywiadów artysta. Jako nastolatek wszedłem do tego świata i mam nadzieję, że i wy do niego wejdziecie, a płytę Jazz, Rock i Święty Spokój polecam zdecydowanie.

Płytę można kupić tutaj.

Jacek Bulak