Carl Philipp Emanuel Bach: Sonatas & Rondos
Marc-André Hamelin – piano

Hyperion Records 2022, CDA68381/2, 2CD, TT: 141’01”

Płyta miesiąca Ukraina 1 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2 RM - Ukraina 2

Hamelin brings out all the charm, finesse and flavor of Bach’s son’s works. Mastery of the instrument, perfect dynamic balance between hands, smooth phrasing and moderate rubato all combine to make an exceptionally successful album

Kto zna – nawet pobieżnie – sztukę pianistyczną Marc-André Hamelina, ten wie, że zazwyczaj mierzy się on z tytanicznymi dziełami Ornsteina, Skriabina, Godowskiego, Kapustina, Katoire’a, Busoniego, Rzewskiego, Medtnera i innych. Na przykład jedno z jego ostatnich nagrań zawierało monumentalne sonaty fortepianowe rosyjskiego kompozytora Samuila Feinberga. W tym kontekście Sonaty fortepianowe Carla Philippa Emanuela Bacha wydają się pyłkiem na wietrze.

C.P.E. Bach jest jednym z synów Johanna Sebastiana, a jego twórczość uznaje się za przejściową między barokiem a klasycyzmem. Skomponował ponad 150 sonat na klawikord. Czasami uważa się go za bardziej odważnego harmonicznie od Haydna czy nawet Mozarta.

Jak na pianistę przyzwyczajonego do potężnych akordów i piorunującej techniki, Hamelin wydobywa z utworów syna Bacha cały ich urok, finezję i smak. Opanowanie instrumentu, doskonała równowaga dynamiczna między rękami, płynne frazowanie i umiarkowane rubata – wszystko to składa się na wyjątkowo udany album. Muzyka z tego okresu ma tendencję do brzmienia zbyt formalistycznego, na szczęście Hamelin nie widzi tego w ten sposób. Każda fraza, ornamentacja, zwrot harmoniczny brzmią świeżo, stylowo i wnikliwie. Czysta przyjemność słuchania.

Płytę można kupić tutaj albo tutaj.

Robert Majewski