2 czerwca nad ranem zmarł Kai Bumann, wybitny dyrygent związany z wieloma polskimi oraz niemieckimi scenami muzycznymi. Od 2015 r. był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. O jego śmierci poinformowała Polska Filharmonia Bałtycka, gdzie pełnił funkcję dyrektora artystycznego od 2008 do 2012 r.

Kai Baumann urodził się w Berlinie. Ukończył Wydział Dyrygentury Hochschule der Künste w Berlinie. Do lat 90. XX wieku pracował zarówno w Polsce jak i w Niemczech. Z Polską związał się od 1994 r.

W 1996 r. został pierwszym gościnnym dyrygentem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rok później objął dyrekcję artystyczną i stanowisko pierwszego dyrygenta Opery Krakowskiej. Jednocześnie był też głównym dyrygentem Swiss Youth Symphony Orchestra. Przez wiele lat stale współpracował z Deutsche Oper w Berlinie, a także Warszawską Operą Kameralną.

Zanim został w 2015 r. dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, był też pierwszym gościnnym dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Opracowanie na podstawie bydgoszcz.wyborcza.pl

Fot. PAP/Art Service 2